Téma, ktorú otvorila TV Markíza, sa riešila v utorok v parlamente

Reportáž nie je vhodná pre maloletých divákov a citlivé povahy!

Nelegálne psie zápasy sú vraj na Slovensku realitou už od 90-tych rokov. Markíza na ne upozorňuje už mesiace a dnes ju riešili aj v parlamente. Policajti tvrdia, že informácie o krutom biznise za 10 rokov preverovali, ale žiadny konkrétny prípad nevyšetrovali.

Podľa viacerých svedkov sa majú diať aj v areáli družstva na juhu Slovenska. Našli sme tam  množstvo zúbožených psov. Má sa nimi zaoberať väčšie spoločenstvo ľudí.

„Nedisponujeme žiadnymi relevantnými informáciami ani dôkazmi o konaní psích zápasov v areáli družstva Dolné Orešany," uviedol hovorca trnavskej prokuratúry Mojmír Huna.

Keď sa s majiteľom areálu chcela naša redaktorka rozprávať - začal strieľať. Policajti muža zatkli ešte v ten deň. Na druhý deň začali prípad vyšetrovať ako nebezpečné vyhrážanie a zanedbanie starostlivosti o zvieratá.

Na domovú prehliadku o ďalší deň zavolali aj veterinára. Našli tam vzduchovku, ktorú poslali na expertízu - náboje aj zábavnú pyrotechniku. Majiteľ obvinený nie je a z cely ho prepustili...

„Pri prehliadke bolo zistené, že J.Ch. sa zaoberá chovom psov rôznych plemien, pričom o všetky zvieratá bolo riadne postarané, nevykazovali znaky zanedbania, týrania ani neprimeraného zaobchádzania," spresnil Huna.

Areál ale mal byť bez dozoru niekoľko hodín, kým sa začala prehliadka, psov údajne odviezli. Ako celý biznis kedysi fungoval, nám opísal muž, ktorý psie zápasy organizoval už v 90-tych rokoch.

„Je to trestná činnosť, takže človek si musel dávať pozor, komu sa otvoril a koho priviezol do tej komunity. Sú to firmy a haly, v ktorých sa to dá uskutočniť. Komunita pracháčov, aj vtedy gangstrov, mafiánov. Videl som psov, ktorí mali predné nohy zlomené, plazili sa a išli. Pomáhali nám aj veterinári," opísal bývalý organizátor zápasov.

Z policajného prezídia nám síce ešte pred dvoma mesiacmi napísali, že o psích zápasoch na Slovensku vedia, no za posledných 10 rokov neviedli ani jedno konkrétne vyšetrovanie. Teraz sa situácia po našich reportážach zmenila.

Viac v reportáži Kristíny Kövešovej a Zuzany Ondruškovej:

BRATISLAVA/DOLNÉ OREŠANY/TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Psie zápasy

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.