Prevádzke zariadení sociálnych služieb na Slovensku hrozí kolaps

Dôchodca
Zdroj: tomertu shutterstock.com

Novela zákona ich má podľa Slovenskej katolíckej charity zlikvidovať.

Prevádzke zariadení sociálnych služieb na Slovensku hrozí kolaps. Upozorňuje na to Slovenská katolícka charita (SKCH) s tým, že novela zákona o sociálnych službách zlikviduje denné stacionáre. TASR o tom informovala Iva Mrvová z oddelenia komunikácie SKCH.

Novela zákona o sociálnych službách pri všetkých kamenných sociálnych službách predpokladá podľa charity spolufinancovanie miest, obcí a VÚC. "Jej pozitívom je, že konečne zohľadní odkázanosť zdravotne postihnutých a seniorov, najmä v VI. stupni odkázanosti. Avšak vôbec nerieši služby krízovej intervencie, a taktiež opatrovateľskú službu. K denným stacionárom je nastavená likvidačne," tvrdí SKCH.

V pobytových službách sa v najvyšších stupňoch odkázanosti zvýši príspevok, ale aj tak to podľa charity nebude stačiť na pokrytie mzdových nákladov a odvodov spôsobených prudkým zvyšovaním minimálnej mzdy v posledných rokoch.

Celý princíp má byť založený na financovaní prevádzkových nákladov cez samosprávu. "Znova je tam veľký predpoklad nezodpovednosti obcí. Neverejní poskytovatelia sociálnych služieb na tieto skutočnosti upozorňovali, no štát vychádza jednoznačne z predpokladu, že samosprávy budú zodpovedné. Či sa tak naozaj stane, zistíme v prvých mesiacoch budúceho roku," skonštatovala SKCH. Prvé signály z rokovaní so samosprávami sú podľa nej veľmi rozpačité a samosprávy sa k spolufinancovaniu nechcú zaviazať.

SKCH upozorňuje na to, že sa minimálna mzda zdvíha o viac ako desať percent a zároveň ministerstvo avizovalo aj zvýšenie všetkých príplatkov zamestnancom o 100 percent. "Ak všetko toto nezaplatia samosprávy, budú to musieť zaplatiť klienti a ich rodinní príslušníci. Slovensko čerpá obrovské európske zdroje na deinštitucionalizáciu. Bez funkčných terénnych a ambulantných sociálnych služieb sú to zbytočne vyhodené peniaze. Sociálne služby sú prehnane predražené nákladmi vyvolanými štátom," upozornila charita.

Systém financovania sociálnych služieb na Slovensku sa od budúceho roka upraví. Vyplýva to z novely zákona z dielne rezortu práce, ktorú v stredu definitívne schválil parlament. Ministerstvo práce počíta s tým, že prijatím novely zákona o sociálnych službách sa zefektívni systém viaczdrojového financovania, a to vďaka zavedeniu príspevku podľa stupňa odkázanosti pre všetkých zriaďovateľov rovnako.

Štát by tak mal z finančných prostriedkov zo štátneho rozpočtu zabezpečiť spolufinancovanie neverejných poskytovateľov sociálnych služieb na lokálnej i regionálnej úrovni a verejných poskytovateľov týchto sociálnych služieb na lokálnej úrovni.

BRATISLAVA/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Kolaps

Dôležité udalosti