Na Facebook budú môcť ísť slovenské deti do 16 rokov len so súhlasom rodičov

Premiér Fico by sa ani po zvýšení platu stále nemohol porovnávať ani len s Bohuslavom Sobotkom.
Zdroj: TV Markíza

Poslanci schválili nový zákon o ochrane osobných údajov, ktorým chcú zabrániť zneužívaniu informácií či fotografií u mladistvých.

Na sociálne siete budú môcť ísť slovenské deti do 16 rokov len so súhlasom rodičov. Poslanci schválili nový zákon o ochrane osobných údajov, ktorým chcú zabrániť zneužívaniu informácií či fotografií u mladistvých. Niektorí to však považujú za úplne zbytočné.

Nariadenie z Bruselu nám dalo na výber medzi 13 až 16-ročnou vekovou hranicou detí, ktoré sa môžu prihlásiť na sociálnu sieť bez súhlasu rodičov. Poslanci si zvolili hornú hranicu, iniciátori tvrdia, že to vyplynulo z údajov psychológov o mladistvých.

„Ich kritické myslenie nie je na takej úrovni, aby mohli dostatočne dobre predvídať nástrahy poskytovania svojich profilov a údajov," uvidela poslankyňa Edita Pfundtner.

„Si myslím, že je to úplne zbytočné, lebo kto to bude chcieť obísť to obíde," povedal poslanec Boris Kollár.

„Nejaká úprava bola potrebná, len je otázka, či táto úprava je efektívna, niekto tie údaje musí kontrolovať, niekto tie údaje musí kolektivizovať, kto a ako to bude robiť?" pýta sa poradca Linky detskej dôvery Vladimír Lichner.


Niektorí odborníci tvrdia, že celá vec pomôže otvoriť diskusiu o používaní sociálnych sietí.

„Bude musieť s rodičmi odkomunikovať, prečo chce byť na tej sociálnej sieti, čo tam robí, aké príspevky tam zdieľa," uviedol psychológ Lekárskej fakulty UPJŠ v Košiciach Peter Kolarčík.

Na druhej strane 16-ročná veková hranica dáva podľa neho jasný signál.

„Skôr uprednostňujeme nejaké umelé regulácie pred tým, aby sme presunuli ťažisko zodpovednosti do rodín," povedal Kolarčík.

Podľa tohto odborníka sú deti pripravené užívať sociálne siete v rôznom veku. „Hranica 16 rokov môže byť efektívna u mnohých tých, ktorí nie sú pripravení na ten sociálny život a sociálne vzťahy, zase pre niekoho môže byť tá hranica veľmi vysoká," opísal Vladimír Lichner.

Aj názory samotných detí na správnosť, či nesprávnosť takéhoto nariadenia sa líšia. Tak či onak, podľa odborníka by to rodičovským súhlasom nemalo končiť, ale len začínať.

KOŠICE/TV Markíza
Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

K téme Kontrola

Dôležité udalosti