Guvernér francúzskej centrálnej banky varoval pred bitcoinom: Je to špekulatívne aktívum

Krvný test na vírus HIV.
Zdroj: Profimedia

Aj niektorí finanční experti a manažéri varovali, že bitcoin je bublina a čaká ho ďalší pád.

Bitcoin je špekulatívne aktívum a ľudia, ktorí do neho investujú, to robia na vlastné riziko, varoval guvernér francúzskej centrálnej banky Villeroy de Galhau.

"Musíme sa jasne vyjadriť, že bitcoin nie je v žiadnom prípade menou alebo dokonca krypromenou," povedal podľa francúzskej centrálnej banky Villeroy na konferencii v Pekingu.

"Je to špekulatívne aktívum. Jeho hodnota a extrémna volatilita nemajú žiadny ekonomický základ a nikto za ne nie je zodpovedný. Francúzska centrálna banka pripomína tým, ktorí investujú do bitcoinu, že to robia len na vlastnú zodpovednosť," dodal.

Kurz bitcoinu klesol

Kurz bitcoinu sa v piatok vo volatilnom obchodovaní pohybuje okolo 9600 USD, keď predtým padol približne o 15 % zo svojho historického maxima dosiahnutého tento týždeň.

Niektorí experti a manažéri totiž varovali pred bublinou a prepadom digitálnej meny.
Bitcoin bol v piatok predpoludním v strate okolo 3,4 % a na luxemburskej platforme Bitstamp sa predával po 9612,60 USD. V stredu (29. 11.) sa jeho kurz dostal až na historické maximum 11.395 USD, a potom vo štvrtok (30. 11.) padol až na 9000 USD.

Toto posledné oslabenie zmiernilo astronomický nárast bitcoinu z posledných mesiacov, keď jeho kurz od začiatku roka do stredy vyskočil takmer o 1100 %. Aj v piatok bol v porovnaní so začiatkom roka 2017 ešte stále v pluse o vyše 900 %.

Podľa niektorých manažérov technická analýza signalizuje prudší pokles kurzu. "Korekcia môže vrátiť kurz bitcoinu na predchádzajúcu úroveň podpory okolo 7500 USD. To znamená vyše 20-% pokles zo súčasnej ceny," uviedol poradca firmy ASR Wealth Shane Chanel. "Bez každodennej použiteľnosti ceny v tejto chvíli ženie čistá špekulácia. Obchodníci sú nútení pri rozhodovaní o kúpe a predaji používať technické indikátory."

PARÍŽ/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Bitcoin

Dôležité udalosti