Opozícia sa po tretíkrát pokúsi odvolať ministra Kaliňáka

Dôvodom je jeho údajné opakované zlyhávanie vo funkcii.

Roberta Kaliňáka (Smer-SD) sa dnes po tretíkrát pokúsi opozícia odvolať. Jediným bodom mimoriadnej schôdze bude vyslovenie nedôvery šéfovi rezortu vnútra. 

Podpisy zozbierali tri opozičné strany SaS, OĽaNO a Sme rodina, dokopy ich je asi 40. "Žiadosť o odvolanie má šesťstranové odôvodnenie. Ale keby sme mali spísať všetky podrobnosti, prečo Kaliňáka odvolať, bolo by to na dobrú knihu," povedal na tlačovej konferencii Jozef Rajtár (SaS). Odôvodnenie začína prípadom Bašternák a najnovšia vec sú korekcie za čerpanie eurofondov. 

Čo hovoria listy vlastníctva

Rajtár avizoval, že dá aj nové podanie na Výbor pre nezlučiteľnosť funkcií. "Kaliňák má toľko majetku, že sám nevie, koľko ho má. Listy vlastníctva hovoria, že má tri byty, jeho majetkové priznania hovoria o dvoch," povedal a vyzval koalíciu, aby prestala ministra vnútra kryť.

Gábor Grendel (OĽaNO) uviedol, že Kaliňák sa stáva najčastejšie odvolávaným ministrom vlád Roberta Fica (Smer-SD). "Po krajských voľbách aj samotní podpredsedovia Smeru-SD tlačili na to, aby odstúpil. Aj týmto návrhom im chceme dať možnosť, aby sa slobodne prejavili a zahlasovali za odvolanie," poznamenal. 

Podpredseda Sme rodina Milan Krajniak tvrdí, že politici by mali pomáhať ľuďom a nie kšeftovať. "Ale štandardní politici už kšeftujú aj s dôverou ľudí. Tí sa logicky pýtajú, prečo premiér Kaliňáka kryje. Robí to, lebo Robert Kaliňák je posledný figový list, ktorým sa ešte premiér zakrýva. Ak by minister vnútra padol, všetci by videli, čo je Robert Fico zač, videli by ho bez akejkoľvek masky," myslí si. 

Krajniak priznáva, že ho nebaví odvolávať Kaliňáka každé dva mesiace. "Ale keď si premiér nedokáže urobiť doma poriadok, musíme využiť svoje ústavné právo, aby sme obnovili aspoň základnú dôveru ľudí v to, že politika má zmysel," dodal. 

Opakovane zlyhal vo funkcii, tvrdí opozícia

Zámer odvolávať Kaliňáka predstavila opozícia ešte v polovici novembra. Dôvodom je jeho údajné opakované zlyhávanie vo funkcii. "Najnovšie je to vyše desaťmiliónová pokuta od Úradu pre verejné obstarávanie (ÚVO)," povedal Rajtár. Podľa jeho slov na ministerstve vnútra pôsobia ľudia, ktorí prácu s verejnými obstarávaniami robia roky. 

"Je nemysliteľné, aby tie pokuty boli výsledkom nejakých nedopatrení. Pokuty sú dôsledkom manipulácie s tendrami, sú výsledkom toho, že v tendroch majú vyhrať vopred určení záujemcovia. Za toto je zodpovedný Robert Kaliňák," doplnil.

Rezort vnútra už skôr reagoval, že v prípade spomínaných pokút ide v skutočnosti o korekcie za projekty, na ktoré ministerstvo z EÚ vyčerpalo 300 miliónov eur. Korekcie podľa ministerstva dostávajú aj iní prijímatelia, vrátane ministrov za vlády Ivety Radičovej.

Minister k samotnému odvolávaniu povedal, že to opozičné strany robia permanentne. Aktuálne odvolávanie bude podľa jeho slov patriť k tým najabsurdnejším. Na margo kauzy Bašternák sa pýtal, čo s tým on má. "Peniaze od Ladislava Bašternáka som nedostal a vy to viete. Doteraz som nepočul jedinú vec, ktorú s tým mám. Každý, kto chcel, sa so mnou o tom rozprával," poznamenal.

Podľa Kaliňákových slov od spolustraníkov, ktorí mali o túto tému záujem, cíti podporu. "Vlani bol personálny snem Smeru-SD, čo bolo uprostred mediálneho bombardovania, a myslím si, že tá dôvera bola uspokojujúca," poznamenal v súvislosti so svojím opätovným zvolením do podpredsedníckej funkcie.

BRATISLAVA/TASR

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Politika

Dôležité udalosti