Bukovského odkaz rodičom: Nikdy nenechajte dieťa vyplakať

Ilustračná snímka.
Zdroj: UnderTheSea/shutterstock.com

Je to jedna z najhorší vecí, ktoré pre svoju ratolesť môžete urobiť.

V pravidelnej teleránovej rubrike vás Igor Bukovský oboznamuje s najnovšími zisteniami v oblasti medicíny. Tentoraz sa zaoberal dvomi štúdiami - prvá sa týka orechov, druhá detského plaču.

Ak nie ste na orechy alegrickí, sú výborný lekár. Dokázala to najväčšia štúdia v histórii, akú vedci o tomto ovocí robili. Zúčastnilo sa na nej 200-tisíc ľudí, ktorých sledovali 32 rokov. Výsledkom sú nové poznatky, ktoré sme doteraz o orechoch vôbec nevedeli.


"Pravidelná konzumácia orechov na týždennej báze dokáže spôsobiť v rámci populácie pokles ischemickej choroby srdca až o 20 percent. Nemáme taký liek, ktorý by mal taký efekt. Najväčší vplyv na kardiovaskulárne riziko majú vlašské orechy, vrátane arašidov, ktoré považujeme biologicky za strukovinu," prezentoval závery štúdie Bukovský.

Keď ich konzumujeme ako prevenciu, mali by byť v prirodzenej forme - nepražené a nesolené. Najideálnejšie je ich jesť dopoludnia.

Ľudský dotyk je pre bábätko dôležitý

Bukovský povedal aj potešujúcu správu pre rodičov. Najnovšie zistenie hovorí, že deti, ktoré zažijú v detstve veľa dotykov a blízkosti, majú lepšie gény. Dotyky u nich zapínajú tie, ktoré sú dôležité a vypínajú škodlivé.

"Pozorovali to na piatich génoch. Deti, ktoré zažívajú veľa dotykov už v štvrtom roku života majú lepšie zdravie a sú lepšie geneticky naprogramované z hľadiska imunity, metabolizmu a emócii, než deti, ktoré tých dotykov majú málo. Nie je pravda, že dieťa treba nechať vyplakať. Je to jedna z najhorších vecí, ktoré môžu rodičia urobiť ," konštatoval Bukovský.

A čo spôsobí úprava stravy znížením sodíka s našim krvým tlakom? Odpoveď nájdete na videu.


BRATISLAVA/zg, Teleráno

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme My ženy

Dôležité udalosti