Gajdoš potvrdil, že v skladoch chýbajú granáty, RPG-75 a cez 200-tisíc nábojov

Chrissy Teigen
Zdroj: TASR

Tisíce vojakov sedem mesiacov fyzicky kontrolovalo všetky zásoby.

V armáde padali hlavy! Pre zmiznutú muníciu odvolali troch veliteľov vojenských skladov a potrestali aj ďalších ľudí.

Tisíce vojakov sedem mesiacov fyzicky kontrolovalo všetky zásoby. Zoznam toho, čo všetko zmizlo, je dlhý. Kedy munícia zmizla, si zatiaľ povedať netrúfli.

Munícia zmizla z troch vojenských skladov pri Trenčíne, Sklenom a v Rožňave. Nezrovnalosti objavili aj v Novákoch, tam ale išlo o chybu dodávateľa. Toto je výpočet všetkého, čo chýba. Náboje, granáty, trecie zapaľovače a 11 protitankových granátov RPG 75 na jednorázové použitie.


„Historicky prvá fyzická kontrola munície. Nezmizlo to za posledné mesiace, nie je vylúčene, že nedostatky sú z rozdelenia republiky," povedal minister obrany Peter Gajdoš.

Všetku muníciu museli zo skladov vyniesť a ručne prepočítať. Trvalo to 198 dní.

Neskontrolovali však, či majú všetky granáty URG 86. Hľadajú spôsob, ako to urobiť. Tento typ granátu v Novákoch nekontrolovateľne vybuchol a zabil vojaka.

„Ja disponujem informáciou, že boli nakúpené 1997, nemôžu ich nakláňať v tých bedničkách a to sa zistilo v roku 2012 a 2013. Ak je toto pravda, ja sa pýtam, prečo v roku 2017 sa idú zaoberať tým, čo s tým idú robiť," opísal exminister Ľubomír Galko.

Vojaci tvrdia, že muníciu im neukradol nikto zvonka, skôr to bolo osobné zlyhanie jednotlivcov ako veliteľov či menežmentu skladov. Disciplinárne potrestali 28 ľudí.

„Medzi spôsobmi ako boli riešení boli odvolania z funkcií, peňažné tresty, pokarhania, odobratia príspevkov," povedal náčelník generálneho štábu generál Milan Maxim.

Dvoch zamestnancov Vyhodili, odvolali troch veliteľov, jeden sa vraj psychicky zrútil.

Prípady zmiznutí vyšetrujú policajti v Žiline aj Národná kriminálna agentúra. Tam sa nepodarilo zaistiť žiadny chýbajúci vojenský materiál.

Policajti nevedia, kde munícia skončila. A to preverovali aj zahraničie. A vraj ich ani neponúkal teroristom.

„Veľmi silnou verziou je aj to, že munícia nebola odcudzená, ale bol zle zaevidovaný respektíve nebol ani dodaný," uviedol riaditeľ NAKA Peter Hraško.

Kompetentní chcú, aby sklady opäť strážili vojaci, potrebujú nový systém ochrany - monitorovať priestory aj zamestnancov, nové zámky, ale musia zlepšiť aj evidenciu munície.

Vojaci tvrdia, že potrestaných môže byť ešte viac. Konania voči vlastným chcú ukončiť do konca apríla. A policajti pripravujú ďalšie razie a domové prehliadky.

Pozrite si reportáž Zuzany Ondruškovej, ktorou TV Markíza upozornila na vzniknutý problém.


BRATISLAVA/TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Munícia

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.