Zamestnanci atómky pritlačili vedenie k múru: Na platoch sa dohodli

Spolu 33 špecialistov chcelo na výplatnej páske viac peňazí a to až o tridsať percent.

Pritlačili ich k múru! Fungovanie atómovej elektrárne v Jaslovských Bohuniciach už nie je ohrozené. Ku koncu októbra tam dalo výpoveď viac ako tridsať špecialistov. Vo štvrtok ale svoje výpovede stiahli.

Zmenový inžinier, operátor reaktora či vedúci reaktorového bloku. Spolu 33 špecialistov chcelo na výplatnej páske viac peňazí a to až o tridsať percent.

Dôvod? Ich kolegovia na rovnakých postoch v iných krajinách zarábajú podstatne viac ako oni. Keďže vedenie na požiadavku zamestnancov nepristúpilo, dali výpoveď.

Elektrárne uvádzajú, že 30% zvýšenie základných miezd stále považuje za neprimerané.

Po vyše mesiaci napokon predsa len našli riešenie. Navýšenie základných miezd o tridsať percent neprešlo, no dohodli sa, že k mesačnému platu budú dostávať špeciálny príplatok vo výške sedemnásť percent. Spokojná je tak jedna, aj druhá strana. Špecialisti výpovede stiahli.

Ak by dohoda medzi oboma stranami nepadla, situácia by bola veľmi vážna. Zamestnanci by koncom januára odišli a nahradiť by ich bolo zložité. Takýchto špecialistov máme na Slovensku málo a noví by museli prejsť špeciálnymi štátnymi skúškami. To trvá až dva roky.

A čo je najhoršie, po ich odchode by elektrárne museli odstaviť minimálne jeden blok. Atómka by tak vyrábala podstatne menej elektriny a museli by sme ju kupovať.


JASLOVSKÉ BOHUNICE/TV Markíza

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Elektráreň

Dôležité udalosti