Bitcoin prudko klesol, analytici tušia prečo

Miloš Zeman.
Miloš Zeman. Zdroj: TASR/AP

Napriek tomu trend vývoja hodnoty bitcoinu smeruje nahor. Od začiatku októbra bitcoin zdražel viac než trojnásobne a od začiatku tohto roka až 15-násobne.

Najznámejšia virtuálna mena bitcoin v piatok v priebehu 10 hodín stratila takmer pätinu svojej hodnoty, hoci predtým stúpla o viac než 40 %. Počas hektického obchodného dňa vo štvrtok 7. decembra sa bitcoin v priebehu jednej hodiny dostal na americkej burze GDAX z hodnoty pod 16.000 USD (13.626,30 eura) na 19.500 USD. Na luxemburskej burze Bitstamp sa v tom čase obchodoval zhruba za 15.900 USD.

V piatok okolo tretej hodiny ráno na Bitstampe vzrástol na 16.666 USD, aby o 13.00 SEČ stratil viac než 19 % a spadol na 13.482 USD. Okolo 19.15 SEČ dosiahol pokles 9,3 % a bitcoin sa v Luxembursku kótoval za 15.091 USD.

Podľa analytikov dôvodom pre najnovší pokles je termínové obchodovanie, ktoré chicagská burza Cboe Global Markets plánuje spustiť v nedeľu 10. decembra. CME Group spustí termínové obchody budúci týždeň. Analytici si myslia, že investori si pred nedeľným termínom vyberali zisky. Podľa nich totiž krok Cboe môže otvoriť dvere špekuláciám na pokles, keďže mnohí investori sú presvedčení, že bitcoin rástol príliš rýchlo.

Napriek tomu trend vývoja hodnoty bitcoinu smeruje nahor. Od začiatku októbra bitcoin zdražel viac než trojnásobne a od začiatku tohto roka až 15-násobne. Tento vývoj vyvoláva obavy, že prasknutie bubliny môže mať dramatické dôsledky.

Rast bitcoinu priťahuje nových investorov. V priebehu tohto týždňa si viac než pol milióna nových používateľov otvorilo u spoločnosti Blockchain virtuálne peňaženky. Od minulého roka sa tak celkový počet používateľov zdvojnásobil na 20 miliónov.

"Fakt, že Cboe, CME a Nasdaq v blízkej budúcnosti pripravujú nástroje pre obchodovanie s bitcoinom, môžu investori vnímať ako ďalší krok k medzinárodnému prijatiu bitcoinu," hovorí analytik Peter Iosif zo spoločnosti IronFX.

LONDÝN/NEW YORK/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Bitcoin

Dôležité udalosti