Svetový unikát v Banskej Štiavnici: Majú tu najväčší betlehem na svete

Boris Pršo vytiahol z Dary Rolins pikantnosti aj tajomstvá, o ktorých nikto netušil
Zdroj: TVNOVINY.sk

Videli ho už turisti z celého sveta, dokonca aj nórsky kráľ.

Nad atmosférou, ktorá z neho dýcha, užasne každý. Banskoštiavnický drevený betlehem je svojím spracovaním, rozmanitosťou a veľkosťou svetovým unikátom.

Betlehem je z lipového, čerešňového a orechového dreva. Je sa na čo pozerať.

Postavičky betlehema, na ktorom autor, inak architekt, pracuje takmer desať rokov, si žijú svojím vlastným životom. Znázorňujú prácu baníkov, časy dobývania zlata a striebra, ale aj štiavnických študentov a baníkov v krčmičkách. Je tu však aj panoráma Banskej Štiavnice s jej naj krajšími stavbami.

Betlehem má 22 metrov a takmer tisíc postavičiek, z toho štyristo pohyblivých.

Videli ho už turisti z celého sveta, dokonca aj nórsky kráľ. „Priznám sa, že sme sa tam až nedávno dostali, a je to tam nádherné, treba to ísť pozrieť, veľmi sa to páči aj detičkám," uviedla obyvateľka Banskej Štiavnice Zdenka Predná.

„Najväčší na svete? To som nevedel dokonca. No tak je to ďalšia z unikátnych a špeciálnych vecí, ktoré táto naša Štiavnica má," povedal obyvateľ Banskej Štiavnice Oskar Rózsa.

Ako nám povedal majster rezbár, dielo ešte je ani zďaleka dokončené. Mesto mu totiž ponúka ešte veľa ďalších inšpirácií.

„Plánujem ho hlavne rozšíriť o štiavnické tajchy, pretože je to veľmi významná technická súčasť Banskej Štiavnice," dodal autor betlehema Peter Chovan.


BANSKÁ ŠTIAVNICA/TV Markíza

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Banská Štiavnica

Dôležité udalosti