Developeri stiahli žiadosti o udelenie štatútu významnej investície pre projekty v Bratislave

tomaga_tvnoviny.mp4
Zdroj: TV Markíza

Na brífingu to oznámil podpredseda vlády pre investície a informatizáciu Peter Pellegrini.

Developeri HB Reavis a J&T Real Estate v pondelok stiahli nateraz svoje žiadosti o udelenie štatútu významnej investície pre ich projekty v Bratislave. Na brífingu to oznámil podpredseda vlády SR pre investície a informatizáciu Peter Pellegrini (Smer-SD). O týchto žiadostiach tak v stredu (13.12.) nerozhodne ani vláda, hoci to bolo v pláne.

Pellegrini v pondelok zvolal na rokovanie primátora Bratislavy Iva Nesrovnala a zástupcov oboch developerov, aby sa rozhodlo ako so žiadosťami ďalej. "Na základe rôzneho súhrnu všetkých možných okolností sa rozhodli investori, že nateraz svoje žiadosti o udelenie štatútu významnej investície sťahujú. Nebudú ani predmetom rokovania stredajšej vlády, ktorá sa bude venovať primárne hlavnému mestu," uviedol podpredseda vlády.

Pellegriniho mrzí, že veľká časť bratislavských mestských i miestnych poslancov veľmi ostro vyjadrovala svoj postoj proti projektom HB Reavis a J&T Real Estate. "Svoj názor a odmietanie urobili bez toho, aby si poriadne vypočuli argumenty investorov. Ich politikou je byť len zásadne proti niečomu, bez ohľadu na to, či si to obyvatelia Bratislavy i celého Slovenska želajú," skonštatoval. Tlak verejnosti proti udeleniu štatútu významnej investície týmto projektom vnímal za čisto populistický. Podľa neho ho ovplyvnili aj voľby do VÚC. Vicepremiér si myslí, že je to chyba, ak sa takto bude postupovať aj naďalej.

"Myslím si, že aj pri veľkých investíciách treba buchnúť po stole a prekričať tých krikľúňov, nájsť odvahu a pokračovať v týchto investíciách po celej krajine," uviedol Pellegrini. Ak by sa štatút významnej investície týmto projektom udelil, podľa jeho slov by mohli tieto projekty skokovo posunúť hlavné mesto dopredu. Ako tvrdí, Bratislava musí súperiť s Viedňou, Budapešťou či Prahou a nemôže zostať "zaspatou krásavicou na Dunaji". "Tešil som sa, že konečne príde do Bratislavy veľký impulz. Želám si, aby títo investori nezostali sklamaní a dúfam, že budú mať ešte chuť vôbec svoje investičné aktivity na pôde Bratislavy realizovať," podotkol Pellegrini.

Developer HB Reavis sa v marci rozhodol požiadať štát o udelenie štatútu významnej investície pre skupinu jeho projektov v Bratislave, zóne Nivy a v Petržalke. Je v nich zahrnutá aj nová autobusová stanica či lanovka cez Dunaj. Štatút môže podľa developera priniesť zrýchlenie administratívnych procesov pri budovaní novej štvrte. Celkovo sa investícia blíži k jednej miliarde eur.

Začiatkom augusta požiadala o udelenie štatútu významnej investície aj spoločnosť J&T Real Estate. Ten by mal zjednodušiť a urýchliť procesy súvisiace s rozvojom nového centra hlavného mesta na oboch stranách Dunaja. Developer chce preinvestovať približne 1,2 miliardy eur, jeho súčasťou je aj nový peší most cez Dunaj a električkové trate.

BRATISLAVA/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Developeri

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.