Namiesto vyučovania mali poplach: Neznáma látka zalarmovala všetky bezpečnostné zložky

Silný vietor v noci váľal stromy na severe Slovenska.
Zdroj: TVNOVINY.sk

Dlho sa nevedelo či je látka nebezpečná alebo nie.

Žiaci a učitelia jednej zo základných škôl v Košiciach sa v pondelok nedobrovoľne ocitli v karanténe. Prišli totiž do styku s neznámou látkou, ktorú niekto rozsypal pred vchodom do budovy. Dlho sa nevedelo či je nebezpečná alebo nie.

Školník si ráno všimol, že pred budovou školy niečo nie je v poriadku. Na chodníku pred vchodom bol žltý sneh a pred dverami niekoľko fliaš s označením rôznych chemikálií.

"Bola lokalizovaná neznáma látka na ploche 10x15 metrov a bolo zistené, že mohlo dôjsť ku kontaminácii všetkých detí, ktoré vošli v tom čase do školy," povedal hovorca Krajského riaditeľstva hasičov v Košiciach Tomáš Beretei.

Namiesto vyučovania tak mali poplach. Predpoludnie strávili v telocvični. Museli ich dekontaminovať.

„Sme zabezpečili aby si deti poumývali obuv, zastavili sme vyučovanie a išli podľa inštrukcií veliteľa zásahu," uviedol riaditeľ Základnej školy Družicová v Košiciach Jozef Varga.

„Postupne boli preverení, dopad tejto neznámej látky na ich zdravotný stav. A bola vykonaná postupná dekontaminácia všetkých žiakov a učiteľov zo zboru," opísal Beretei.

Neznáma látka pred školou postavila do pozoru všetky bezpečnostné zložky. Namiesto prišla polícia, záchranka ako aj mobilné chemické laboratórium a to by malo zistiť, či deti neboli v nebezpečenstve.

Pracovníci civilnej ochrany odobrali vzorky, hasiči potom kontaminovaný sneh naložili do nádob na nebezpečný odpas.

„Vieme povedať zatiaľ to, že sa jednalo o kryštalickú látku, ktorá bola zriedená kvapalinou, vodou alebo snehom. Presné chemické zloženie zatiaľ nepoznáme," povedal Beretei.

Je presne poludnie a deti zatiaľ zo školy domov nepustia, kým chemici presne neurčia aká látka spôsobila tento rozruch.

Rodičia nervózne čakali deti pred školou. Informácii mali málo. Deti pustili zo školy o pol druhej popoludní. Ako sa zistilo, neznámou látkou bol nebezpečný karcinogén dichroman sodný. „Zatiaľ sa niekto nesťažoval na žiaden zdravotný problém," dodal riaditeľ školy Jozef Varga.

Ako sa chemikália dostala pred školu bude zisťovať polícia. Vyšetrovaniu možno pomôže bezpečnostná kamera.


KOŠICE/TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Vyučovanie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.