Kyslá kapusta je zázrak, nielen na choroby. Lieči aj "opicu"

Nemka prekroočila na slovenskej diaľnici rýchlosť a ešte aj nafúkala.
Zdroj: SMarina/shutterstock.com

Znie to neuveriteľne, ale ľudia si ju pripravujú už tisícky rokov.

Kyslá kapusta nás sprevádza už od detstva. Tak ako s každou potravinou, aj pri nej platí, že buď ju nenávidíte alebo milujete. Je čas vianočný a určite aj vy s priateľmi si na večierkoch alebo vianočných trhoch dáte dobrú kapustnicu, ktorú pripravili z kyslej kapusty.

Zdroj: Shutterstock.com

Pokiaľ ide o jej účinky pre zdravie, hlavne surovej, tie sú nenahraditeľné. Ako povedal v Teleráne gastroenterológ Miloš Bubán, ľudia ju pripravujú viac ako 4 000 rokov a jej zvláštnosťou je to, že je mesačná rastlina. Odôvodnil to tým, že kapusta rastie počas noci, a keď svieti Mesiac, dostáva energiu.

"Ľudia siahnu pri nedostatku vitamínu C po citróne, kivi alebo pomarančoch, ale práve kyslá kapusta je jeho dobrým zdrojom. O jej fantastických účinkoch sa presvedčili aj moreplavci v stredoveku pri dlhých plavbách, keď im vypadávali zuby," ozrejmil Bubán. 

Okrem vitamínu C má v sebe aj vitamíny A, E, K, skupiny B, ale aj nenahraditeľné minerály akými sú horčík a draslík, ale aj železo a síra. Je dôležitá aj pri problémoch s trávením.

Ak si kapustu urobíte doma, okrem spomínaných vitamínov si vytvoríte zásobu dôležitých probiotík vznikajúcich mliečnym kvasením. Bubán upozornil, že pri tepelnej príprave sa však strácajú a odporúča pre zdravotné účely konzumovať ju surovú.

Bubán potvrdil, že voda z kyslej kapusty je vhodná pri detoxikácii organizmu a chráni nás pri rakovine hrubého čreva, ale starí Rimania ju používajú aj pri liečbe chorôb žalúdka a dvanástníka. "Ale samozrejme je dobrá aj proti kocovine, omladzuje a pôsobí aj na zdravý rast vlasov. V neposlednom rade posilňuje imunitný systém," dodal Bubán.

Má kapusta vplyv na chudnutie? Odborník na to má jednoznačný názor, ktorý si môžete pozrieť na videu.

 

A rôzne recepty z kapusty nájdete na našej stránke.

BRATISLAVA/Teleráno

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme My ženy

Dôležité udalosti