Kedysi atraktívny odbor, teraz berú každého: Právo už nie je to, čo bývalo

David Beckham s neterkou Peggy
Zdroj: sebra/shutterstock.com

Problémom môže byť prax po škole.

Kedysi najviac vychytený odbor - právo. Teraz vezmú každého bez prijímačiek. Ešte pred desiatimi rokmi sa hlásilo na Právnickú fakultu Univerzity Komenského vyše 3300 ľudí s tým, že prijali len 500 z nich.

Dôvod? Zdá sa, že je to v tom, že ak sa po škole chcú stať advokátmi, musia prejsť päťročným školením u skúsenejšieho kolegu a to často za minimálnu mzdu, niekedy aj zadarmo. Až potom si môžu spraviť advokátske skúšky. Píše portál etrend.sk.

Podľa Centra vedecko-technických informácií, ktoré zbiera dáta na školách, prijali na školu skoro každého, kto si podal prihlášku. Z osemsto prijatých ich tristo z nich v septembri ani neprišlo. Právo už dva roky po sebe nerobilo ani prijímacie skúšky.

Pri rozhodovaní maturantov o odbor, podľa Jozefa Čentéša, zohráva úlohu aj dĺžka koncipientskej praxe. Myslí si, že by sa štát mal vrátiť na pôvodnú trojročnú dĺžku.

„Napríklad právni čakatelia prokuratúry majú len trojročnú prax, počas nej sú schopní zvládnuť budúcu profesiu. Pri advokátoch je to podobné," dodal.

BRATISLAVA/zž

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Absolvent

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.