Tisíc domácností je v ohrození. Kúpili si nebezpečné vianočné lampičky z Číny

Inšpekcia zistila, že ich ponúkali na internetových stránkach zlavomat.sk a svietielkovo.sk, ktoré už z ponuky stiahli.

Slovenská obchodná inšpekcia (SOI) upozorňuje, že na slovenskom trhu sú nebezpečné výrobky, a to svetelné reťaze z Číny. Inšpekcia odporúča, aby ich spotrebitelia prestali používať, pretože hrozí vznik požiaru.

SOI zistila, že ich ponúkali na internetových stránkach zlavomat.sk a svietielkovo.sk, ktoré stiahli ponuku po zásahu inšpekcie 23. 11. 2017. Ide o exteriérové a interiérové vianočné lampičky 200 LED modely CL-211, CL-213, CL-214 a CL-218 a vianočné lampičky 100 LED modely CL-111, CL-112, CL-113, CL-114 a CL-118 z Číny. Modely sa líšia len farebným prevedením svietenia žiaroviek.

Zdroj: soi.sk

"Bolo predaných 967 výrobkov. Ohrozených je približne 1000 domácností," povedala vo štvrtok na tlačovej besede ústredná riaditeľka SOI Nadežda Machútová. Za závažnú skutočnosť považuje, že v ponuke bol opakovane ďalší výrobok, ktorý bol vyhlásený za vysoko rizikový v roku 2016. Inšpekcia odoberie ročne 12 typov svetelných reťazí, kontroly v súčasnosti pokračujú, zdôraznila. Zároveň apelovala na podnikateľov, aby si riadne skontrolovali sortiment, ktorí ponúkajú.

SOI zakázala firme predaj výrobkov a uložila povinnosť, aby informovala spotrebiteľov o týchto nebezpečných výrobkoch. Spotrebiteľ má pri vrátení nebezpečného tovaru predávajúcemu, u ktorého ho kúpil, právo na vrátenie kúpnej ceny. Občania, ktorí si kúpili výrobky cez internetový obchod www.svetielkovo.sk, môžu toto právo uplatniť v sídle spoločnosti Kosiny invest, s.r.o., Nábrežie Oravskej Priehrady 1158, 029 01 Námestovo, pretože tento internetový obchod už neexistuje.

Zdroj: soi.sk

Svetelné reťazce s 200 LED a 100 LED žiarovkami sú bez označenia výrobcu a dovozcu. Obsahujú zariadenie na prepínanie režimov svietenia. Označenie CE sa nachádza na viacerých častiach výrobku. Výrobky sú balené v papierovom obale, na ktorom je uvedený neúplný návod na použitie v slovenskom a poľskom jazyku, hmotnosť, pôvod, označenie CE v nesprávnom tvare, ako aj informácia, že reťazec je na vnútorné a vonkajšie použitie.

Príčiny nebezpečnosti sú nevyhovujúci prierez vodičov, v dôsledku nedostatočnej mechanickej pevnosti svietidla je možný prístup k živým častiam výrobku. Dĺžka kábla je nedostatočná medzi vidlicou a prvou objímkou. Svetelná reťaz neposkytuje dostatočnú odolnosť voči vode a nedostatočne chráni proti plameňom a zapáleniu.


BRATISLAVA/TASR, TV Markíza

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Sviatky

Dôležité udalosti