Nakazili sa osýpkami napriek tomu, že boli zaočkovaní. Ako je to možné?

Rysie mláďa.
Zdroj: TV Markíza

Odborníci na to majú jednoduchú odpoveď.

Dvaja pacienti, ktorí sa v hlavnom meste liečia na osýpky, sa nakazili napriek tomu, že boli zaočkovaní. Markíze to potvrdili bratislavskí hygienici. Ako je možné že ochoreli a odkiaľ sa k nám osýpky dostali? Poznáme viac detailov o okolnostiach nepríjemnej nákazy.

Na osýpky sa v Bratislave liečia 39 a 35 roční pacienti. Podľa ministra zdravotníctva sa nakazili na spoločnom večierku. Mlčanie prelomili aj hygienici. Muži pracujú pre rovnakú spoločnosť v hlavnom meste, ako administratívni pracovníci. Zrejme sa nakazili na firemnej akcii.

Vo firme pracuje asi 850 ľudí zo Slovenska a ďalších 25 krajín sveta. Zamestnancov bežne posielajú do zahraničia na služobné cesty. Hygienici preto predpokladajú, že nákaza pochádza zvonka.

Markíze sa dnes podarilo zistiť, že nejde o typický príklad nezaočkovaných pacientov. Obaja podľa našich informácií prešli povinnou vakcináciou. Na mieste je teda otázka prečo ochoreli. Odborníci na to majú jednoduchú odpoveď. S očkovaním sa totiž začalo v roku 1969 a do roku 1985 bola nestabilná vakcína. Nebol to iba problém Slovenska ale celosvetový.

Problém bol vraj v tom, že v tých časoch nevedeli stopercentne dodržať potrebnú teplotu na skladovanie vakcíny. Dnes je to už inak a vakcíny sú stabilnejšie.

Odborníci ale hovoria, že priebeh ochorenia je tak či tak iný. V prípade, že bol človek zaočkovaný jednou dávkou alebo bol očkovaný nestabilnou vakcínou je priebeh ochorenia oveľa ľahší ako u neočkovaného pacienta.

Pacienti z hlavného mesta sú stabilizovaní a ležia v karanténe. Epidemiologické opatrenia urobili aj vo firme, v ktorej pracujú. Hygienici v Bratislavskom kraji žiadne ďalšie nové ochorenie ani podozrenie na osýpky neevidujú.


BRATISLAVA/TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Osýpky

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.