Policajti zverejnili video z naháňačky, počas ktorej zastrelili šéfa bankomatovej mafie

Kamila Nývltová, Dominika Mesarošová, Nela Slováková
Zdroj: TVNOVINY.sk

Golisa (†42) prichytili v obci Opoj, ako s ďalším mužom kradne Škodu Fábiu.

Trnavskí policajti pri zásahu v obci Opoj v okrese Trnava v noci na piatok použili služobnú zbraň a postrelili podozrivých z krádeže auta. Jeden z postrelených mužov zraneniam na mieste podľahol, druhý je v nemocnici.

Televízii Markíza sa podario zistiť, že pri prestrelke zahynul šéf bankomatovej mafie Ján Golis (†42). Druhý postrelený je Martin Krajčovic, prezývaný Vrecko. Golisa zasiahla guľka z policajnej zbrane do hlavy. Muža sa už nepodarilo oživiť. Druhý postrelený je podľa našich informácií v stabilizovanom stave a predpokladá sa, že ho čoskoro predvedú na výsluch.

Zdroj: TVNOVINY.sk

Policajná akcia sa uskutočnila v úzkej slepej ulici, odkiaľ sa podozriví pokúsili utiecť s použitím násilia. Podľa opisu Gašpara sa im druhým nárazom do policajného vozu hliadky obvodného oddelenia podarilo tento voz odhodiť a vytvoriť únikovú cestu. Pri tom poškodili aj autá zaparkované na ulici. Unikajúcemu autu sa po 20 metroch postavil do cesty druhý policajný voz.

„Vozidlo vôbec nespomalilo, nezastavilo a tentoraz sa rozhodli vynútiť si únikovú cestu nárazom do vozidla, v ktorom sedeli dvaja policajti. Došlo až k trom nárazom, vždy vozidlo zacúvalo a snažilo sa nabrať vyššiu rýchlosť, aby dokázalo si tú cestu vytvoriť,“ opísal policajný prezident.

Po druhom náraze sa policajnej hliadke podarilo vystúpiť z voza a začala paľbu na narážajúce auto. Po voze strieľala aj dvojica z prvej policajnej hliadky. Auto páchateľov zasiahli viaceré rany do čelného skla, motorovej časti, zadného skla. Gašpar nevedel s určitosťou povedať, kam policajti mierili. Pravdepodobne však podľa neho i na posádku vozidla. Výstrelov padlo viac ako desať.

Na výzvy policajtov nereagovali

V prípade útoku, ktorý viedli podozrivé osoby voči policajtom, išlo o útok autom. Podľa Trestného poriadku a zákona je možné hovoriť o zbrani, auto je zbraňou a toto konanie môžeme hneď kvalifikovať ako útok na verejného činiteľa s použitím zbrane,“ uviedol Gašpar.

Skupina okolo Golisa úradovala prevažne na západnom Slovensku

Policajný prezident potvrdil, že  obaja páchatelia majú bohaté záznamy o trestných stíhaniach z minulosti a patrili k členom bankomatovej mafie. Známi sú tým, že vytrhávali bankomaty a korením zahladzovali stopy, k niekoľkým skutkom sa dokonca aj priznali.

Okresný súd v Bratislave im vymeral tresty, ale krajský súd ich zrušil a celé dokazovanie malo ísť odznova. Zistili, že pôvodný sudca Juraj Mihál mal v spise množstvo chýb. Jeho vinou sa niekoľkokrát členovia údajnej bankomatovej mafie dostali na slobodu. Sudcu za to aj disciplinárne postrestali.

Neskôr skupinu obvinili aj z vytrhávania bankomatov v zahraničí, ale Okresný súd v Trnave ich oslobodil a čakali na právoplatné rozhodnutie. 


OPOJ/TASR, TV Markíza

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Bankomatová mafia

Dôležité udalosti