Trh s plastovým odpadom kolabuje. Slovensku by pomôcť mohol investor z Rumunska

Odberatelia v Európe sú už zahltení fóliami aj nádobami od masla či jogurtov, ktoré sa ešte donedávna vyvážali do Číny.

Trh s plastovým odpadom je na bode mrazu. Takmer celý svet vyvážal vytriedené plasty do Číny, kde ich spracovávali. A to až do chvíle, keď túto krajinu fólie či tégliky takmer pohltili. Čína už žiadne plasty nechce. Nekvalitný materiál sa teraz kopí u nás.

To, čo vyhodíme do žltých kontajnerov, smetiari zvážajú do triedičky, kde odpad rozdelia. Podľa druhu a farby plastu. Odpad ďalej putuje na ďalšie spracovanie. Títo spracovatelia sa nachádzajú tak na Slovensku, ako aj v zahraničí, napríklad v Českej republike.

Za minulý rok bolo podľa informácií Ministerstva životného prostredia SR na slovenský trh uvedených 120-tisíc ton plastových obalov, z toho 69-tisíc sa podarilo vytriediť.

Na niektoré typy plastov, ako sú PET fľaše alebo HDP materiály je odbyt aj v rámci Európy. Horšie je to už s menej kvalitným materiálom, ako sú fólie či kelímky od jogurtov. Čína už o takýto plast, ktorý sa tam zvážal z celého sveta, nemá záujem a v Európe sa začal kopiť na skladoch.

Takémuto odpadu zároveň klesá cena. Recyklátori pritom náklady na triedenie, lisovanie či spracovanie majú stále rovnaké. Hromadením v skladoch navyše plastové obaly strácajú na kvalite.

Odberatelia v Európe sú už zahltení fóliami aj nádobami od masla či jogurtov. PET fľaše či odpad z kozmetiky ešte spracovať vedia. Znečistené tégliky však najčastejšie končia v spaľovni.

Slovensku by pomôcť mohol investor z Rumunska, ktorý chce u nás recyklovať 30-tisíc ton plastov ročne. Na Slovensku chce otvoriť fabriku za 8,5 milióna eur, kde bude spracovávať plastové fľaše a mixované plasty. Z nich bude vyrábať napríklad komponenty pre automobilový priemysel. 


BRATISLAVA/TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Odpad

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.