Dvadsaťroční majú horšie spermie, než 40-roční muži

1_onruskova_opoj_pokr_tvnoviny.mp4
Zdroj: TV Markíza

Počať potomka sa nedarí čoraz väčšiemu počtu párov.

Kedysi to bolo asi jednoduchšie. Problém s otehotnením sa vyskytoval len zriedkavo a zásadne sa o ňom v spoločnosti nehovorilo. Dnes je situácia iná. Počať potomka sa nedarí čoraz väčšiemu počtu párov. A za neplodnosťou nemusí byť vždy len žena.

Civilizácia a technické vymoženosti dnešnej doby, zlá životospráva a žiarenie napríklad z mobilov sa prejavili aj tak, že dnešní dvadsatnici majú horšie spermie, než 40-roční muži.

„Všetky civilizačné faktory, čo jeme, čo pijeme, že máme na svojich kolenách notebooky od rána do večera, mobily vo vreckách a ostatné pridružené faktory, sa nepriaznivo podpisujú na spermiogramoch našich mladých mužov," vysvetlil gynekológ Peter Harbulák

Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie klesol za 40 rokov priemerný počet spermií o 80%. To, koľko ich muž má, však pri oplodnení nie je to najdôležitejšie.

Podľa lekára v populácii sa počet, pohyblivosť a morfológia, teda kvalita a genetická výbava spermií jednoznačne zhoršuje.

O zhoršenom spermiograme mnoho mužov netuší. Preventívne urologické prehliadky poisťovne preplácajú až po päťdesiatke a kvalitu spermií pri prehliadke ani nezisťujú. Plodnosť mužov začínajú zvyčajne zisťovať až vtedy, keď už má žena za sebou všetky možné vyšetrenia.

„Bohužiaľ, máme mnoho dát, ktoré niekto zbiera a nemáme vytvorený systém, ako tieto pretavovať do konkrétnych akčných plánov alebo zmien v oblasti prevencie, postupov, terapie, diagnostiky. Som požiadal sekciu zdravia, aby sa venovala tejto otázke, pretože prišiel na ňu podnet v súčasnosti," myslí si rezortný šéf Tomáš Drucker.

Zdroj: Shutterstock.com

Podľa lekára je problém s otehotnením problémom páru. No kým u mužov sa kvalitné spermie nájdu aj vo vyššom veku, u žien s vyšším vekom, šance na otehotnenie klesajú.

„Netreba sa zase teraz zamerať len na mužov, ale aj na vek ich partneriek. U muža aj pri zhoršenom spermiograme aj pri veľmi špatných spermiogramoch, stále vieme vybrať tie kvalitné spermie aj vo vyššom veku, aj pri nízkom počte, ktoré dokážu oplodniť vajíčko, ale veľkým nepriateľom dnešnej doby je vek pacientok," tvrdí Harblulák.

Podľa štatistík má 20 - 30 ročná žena asi 70 percent vajíčok vhodných na počatie. V 35-tke je ich 4 a v 40-tke len 15 percent.

„Tridsaťpäťročná žena teoreticky, ak to zoberieme štatisticky, má šancu otehotnieť každý tretí, štvrtý mesiac a 40-ročná žena tak raz až dvakrát do roka. Tá žena starne ďaleko neskôr zvonku, ale ten vaječník starne ďaleko skôr," zdôraznil odborník.

Odborník na asistovanú reprodukciu hovorí, že párov, ktoré nevedia otehotnieť spontánne pribúda a je na čase, aby to spoločnosť začala riešiť.

Harbulák si myslí, že by pomohla by v prvom rade informovanosť, zlepšenie životosprávy, návykov a aj mierny návrat k prírode. „Lebo sme sa či už v našej strave, či už našim spôsobom života od tej prírody dosť odklonili," dodal.

BRATISLAVA/TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme My ženy

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.