Domáce

My si na sanitky zatiaľ počkáme. V Čechách je to už úplne inak

19 Sanitky pokracovanie FINAL.transfer2web_jpg_bez_watermarku_1.jpg

U nás zlyháva najmä celková koordinácia.

Pacienti, ktorí chcú ísť na vyšetrenie alebo sa z neho vrátiť domov, si niekedy na sanitku počkajú pekne dlho. Tento týždeň sme vám o tejto problematike priniesli viacero reportáží. Kompetentní argumentovali zlou organizáciou či nedostatkom peňazí. Tak sme nahliadli k našim českým susedom.


Preto si podľa odborníkov problém vyžaduje omnoho hlbšiu analýzu. Čiže lístkami na sanitku, ktoré predpisujú lekári, by sa nemalo plytvať. A ten, kto ich dostane, by mal byť patrične akútny prípad. Rozhodnúť o tom je však ťažké. Najmä v prípade starých ľudí.

No nie je všetko len o výbere pacientov. Dopravná zdravotná služba na rozdiel od Záchrannej nemá centrálny dispečing, čiže zlyháva aj celková koordinácia. „Keď chýba koordinácia, tak sa to pláta povedzme živelne. Kým nezaplátate diery, tak nemá zmysel do deravého vedra nalievať viac peňazí," povedal Tomáš Szalay.

Pôžička Cetelem: výsledok posúdenia do 10 minút. Klikajte tu.

No a rovnako argumentujú aj zdravotné poisťovne. Tie to totiž platia. Námetov systémových riešení je viac. Teraz už len ostáva na kompetentných, aby našli vôľu ich aj riešiť.

BRATISLAVA/TV MARKÍZA

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.