Pred dve občianstvá prišlo o slovenský pas vyše 1 000 Slovákov

Cestovný pas.
Zdroj: TASR

Ľudia ho strácajú na základe zákona, ktorý prijala prvá Ficova vláda.

Zákon o štátnom občianstve pripravil doteraz (od 17.7. 2010 do 14.12. 2017) o slovenský pas 2093 ľudí. Najčastejšie stratili slovenské občianstvo prijatím českého (542). Vyplýva to zo štatistík ministerstva vnútra.

O slovenský pas prišli aj osoby, ktoré prijali občianstvo nemecké (494), rakúske (308), britské (200), maďarské (99), americké (93), nórske (50), švajčiarske (41), holandské (38), belgické a írske (po 35), austrálske (33), kanadské (31), talianske (24), fínske (14), francúzske (13), švédske (12), luxemburské (osem), ruské (štyri), čínske a poľské (po tri), dánske, islandské, novozélandské a ukrajinské (po dve), izraelské, španielske, srbské a singapurské (po jednom) a jedno je nezistené.

Slovenský pas strácajú ľudia na základe zákona o štátnom občianstve, ktorý prijala prvá vláda Roberta Fica (Smer-SD). Niekdajší kabinet reagoval právnou normou v roku 2010 na maďarský zákon, ktorý od roku 2011 zjednodušuje udeľovanie dvojakého občianstva zahraničným Maďarom. Na základe súčasného zákona prichádzajú o slovenský pas tí, ktorí prijali občianstvo iného štátu.

Od prijatia zákona sa objavili viaceré pokusy o zmiernenie tejto právnej normy, avšak ani jeden z nich nebol úspešný.

Súčasnou právnou normou sa zaoberal aj Ústavný súd SR, ktorý nedokázal povedať, či je protiústavná, alebo nie je. Ministerstvo vnútra avizovanú zmenu zákona nepredložilo a ani právnu normu neplánuje novelizovať.

Od februára 2015 je účinné nariadenie rezortu o udeľovaní štátneho občianstva SR z osobitných dôvodov. Umožňuje, aby bývalí štátni občania SR, ktorí stratili slovenské občianstvo po 1. januári 1993, mohli požiadať o jeho udelenie.

Pri rozhodovaní o žiadosti sa prihliada aj na skutočnosti, ktoré boli dôvodom straty štátneho občianstva SR, na spôsob a podmienky, akými žiadateľ cudzí pas nadobudol. Najmä na existenciu podmienky povoleného, evidovaného alebo registrovaného pobytu v cudzom štáte v čase nadobudnutia cudzieho štátneho občianstva.

BRATISLAVA/TASR

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Občianstvo

Dôležité udalosti