Bejrút horel v plameňoch, napriek tomu ďalej pracovala. Blanka svojmu remeslu odovzdala život

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Talent, životaschopnosť a odhodlanie. Dievča z Vysočiny, ktoré sa dostalo do najhonosnejších palácov sveta. Módna návrhárka Blanka Matragi, ktorej nedávno blahoželali k sedemdesiatke, vyštudovala sklo a odevné výtvarníctvo.

Viac ako polovicu života prežila v Libanone. Jej zákazníčkami sa stali aj vysokopostavené ženy či členky významných kráľovských rodín.

Blanka má v súčasnosti dva domovy – Libanon a Česko. Do svojho rodiska sa vždy rada vracia po šiestich pracovných týždňoch v Libanone.

Svoju prácu robí s láskou a vášňou už 43 rokov. Okrem módneho dizajnu sa venuje aj sklu a šperkom. „ Sklárstvo je prvá profesia, ktorú som vyštudovala. Rada sa k tomu vraciam, je to celkom iné, ako odevný dizajn. V sklárstve pracujem najmä s mužmi, čo je tiež niečo úplne iné, ale je to skvelé,“ popisuje.

Prečítajte si tiež:

Svoj vek vníma s ľahkosťou

Blanka svoj vek vníma pozitívne. Tvrdí, že sa udržiava rôznymi aktivitami – každý deň vstáva o šiestej ráno, cvičí a dbá na kvalitnú stravu. „Som šťastná, čím som mohla byť počas života obklopená a kam som sa dostala. To je to, čo vnímam na svojom veku,“ dodáva.

To, čo však známa návrhárka vo svojej profesii dosiahla, nebolo zadarmo. Jej príbeh je veľmi dlhý a bol aj o náročných časoch. Ako sama hovorí, nepracovala iba v rozprávkovom svete a napriek tomu sa nikdy nevzdala.

Prečítajte si tiež:

„Žila som v Libanone aj počas vojny. Bejrút horel v plameňoch a s mojím tímom sme po nociach skúšali nové modely odevov,“ vysvetľuje návrhárka.

Blanka hovorí, že je vďačná za všetko, čo jej život priniesol. Naučil ju pokore a láske k svojmu remeslu.

„Prajem si len to, aby sa skončilo všetko to utrpenie, ktoré sa za posledné roky deje. Chcem, aby sme mohli naďalej žiť a tvoriť v pokoji a láske,“ dodáva na záver.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Reflex

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.