Fico: EÚ nie je dostatočne silná, aby sa viac angažovala, potrebujeme OSN

Povedal premiér po stretnutí s generálnym tajomníkom OSN v New Yorku.

Predseda vlády SR Robert Fico sa v pondelok stretol v New Yorku s generálnym tajomníkom OSN Antóniom Guterresom. V tejto súvislosti zdôraznil, že mu záleží na silnej OSN. "Pretože Európska únia nie je dostatočne silná, aby sa angažovala v niektorých veciach viac," vysvetlil Fico. "Na Ukrajine EÚ v podstate nie je prítomná. Nemáme žiadny vplyv na situáciu v Sýrii," dodal a vyzdvihol úlohu silných medzinárodných organizácií ako OSN v podobných konfliktoch.

Fico s Guterresom diskutovali aj o rozširovaní EÚ. "Cítime s pánom generálnym tajomníkom, že Balkán začína znovu horieť," povedal Fico. Podľa neho je dôležité ponúknuť niektorým krajinám z tohto regiónu perspektívu budúcnosti v EÚ, lebo inak bude v oblasti "stúpať nervozita".

Guterresa informoval o projekte Slovenska a ďalších krajín v Líbyi zameranom na obmedzenie migračných tokov. "Musíme naďalej robiť projekty mimo územia EÚ a vyťahovať problém migrácie do týchto tretích krajín," konštatoval slovenský premiér. 

"Slovensko je tak ako v prípade EÚ aj tu pripravené podporiť konkrétne rozumné projekty v prostredí Európy, na ktoré sa sústreďuje OSN," povedal Fico. Predseda vlády SR sa v OSN stretol aj so Slovákmi činnými v tejto organizácii. "Pre mňa je veľkým potešením, keď vidím napravo a naľavo od generálneho tajomníka OSN slovenských predstaviteľov," uviedol Fico. 

Vo vysokých funkciách v OSN pôsobia viacerí slovenskí diplomati: Miroslav Lajčák predsedá Valnému zhromaždeniu OSN, námestníkom generálneho tajomníka OSN pre politické záležitosti je Miroslav Jenča, Oľga Algayerová je výkonnou tajomníčkou Európskej hospodárskej komisie OSN a Ján Kubiš šéfuje Pomocnej misii OSN v Iraku.

NEW YORK/TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Politika

Dôležité udalosti