Je najvyšší čas navariť kapustnicu a urobiť zemiakový šalát. Tu sú dobré rady

Podľa šéfkuchára musí do Štedrého večera odstáť.

Blížia sa najkrajšie rodinné sviatky v roku a rodiny sa tešia na bohato prestretý stôl. V každom kraji na Slovensku sú rôzne tradície, hlavne pokiaľ ide o štedrovečerné jedlo.

Základná večera pozostáva z troch hlavných jedál - kapustnice, vyprážaného kapra alebo inej ryby a zemiakového šalátu. Samozrejme, nemôžu chýbať opekance alebo bobáľky.

Známeho šéfkuchára Vladimíra Morochoviča, ktorý je pravidelným hosťom v Teleráne, sme sa spýtali na základné pravidlá prípravy týchro základných chodov.

Kapustnica

Skúsené gazdinky vedia, že igrediencie na najdôležitejšiu polievku roka treba nakúpiť  dopredu a dostatočne sa na prípravu kapustnice pripraviť. Morochovič radí, že to pomáha odbúrať stres a je to zároveň základ úspechu. 

"Keď ju navaríme deň pred Štedrým dňom, musíme si dať pozor, aby sme ju dobre schladili, nezažumela nám a nevznikali v nej nežiadúce mikroorganizmy. V schladenej forme by mala mať 0 až 8 stupňov, dobrá je aj vysoká teplota od 70 do 100 stupňov, vtedy sa jej nič nestane. Ak je približne pri teplote 45 - 50  stupňov, vtedy vzniká nebezpečenstvo tvorby mikroorganizmov. Čas medzi 8 a 70 stupňov teda musíme rýchlo prekonať, najlepšie do 90 minút," vysvetlil Morochovič.


Odporúča kapustnicu po uvarení schladiť spôsobom, ako to robili naše staré mamy. Napríklad dať do lavóra so studenou vodou alebo ľadom. Dobre sa dá schladiť aj v snehu. 

Dobré je aj dobre si vychladiť chladničku, ale ak tam kapustnicu nedáme v ideálnej teplote dostane, ako hovorí Morochovič, "facku". Dôležité je, aby sme hrniec s kapustnicou nezakryli. "Keď to urobíme, chladenie spomalíme," konštatoval šéfkuchár.


Zemiakový šalát

Rovnako ako kapustnicu, aj šalát by sme mali urobiť deň dopredu. Dôvodom je, aby sa všetky igrediencie dobre spojli. "Ak ho urobíme načerstvo, zemiaky sú mdlé a šalát nemá chuť. Profesionálny kuchári tomu žartovne hovoria, že je akoby mŕtveho ucho," vysvetlil.   Morochovič odporúča dať do šalátu mrazený hrášok, nemusíme ho variť. 

Prezradil nám aj recept na novú zálievku, jeho recept nájdete na videu.


Vyprážaná ryba

Pri vyprážaní ryby takisto platia pravidlá. Treba ju dostatočne dopredu pred úpravou vybrať z chladničky. Morochovič radí, aby sme sa pri príprave radili "sedliackym rozumom".

"Čím hrubšia ryba, teplota by mala byť izbovejšia. Netreba k nej však pristupovať k stejku," tvrdí.

A aký je najlepší spôsob vyprážania? Morochovič hovoril o dvoch alternatívach.


Zvyšky zo štedrovečernej večere

Rada šéfkuchára je úplne jednoduchá - mali by sme pripraviť toľko jedla, aby sme nič nevyhadzovali. Neodporúča jedlo mraziť, skôr ho držať v chladničke. Ak je správne pripravené a schladené, vydrží aj päť dní.


BRATISLAVA/zg

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme My ženy

Dôležité udalosti