Bukovský konečne povolil klobásu a bravčovú masť. Ale s podmienkou

Párky a klobása - ilustračná snímka
Zdroj: Shutterstock.com

Radí, že sa nemáme na sviatky prejedať a potom držať drastickú hladovku.

Isto všetci viete, že Igor Bukovský je odporca klobás a bravčovej masti, ale... Vo svojom poslednom tohtoročnom vstupe v Teleráne nepriamo naznačil, že pokojne ich môžeme jesť.

Musíme však mať na pamäti jednu vec - žlčník. "Je to orgán, ktorý je veľmi dôležitý pre našu mentálnu výkonnosť. A nezabúdajte na to, že aj váš doktor má Vianoce," povedal.

Umývanie mäsa

Igor Bukovský odpovedal aj na posledné otázky z rubriky Počul som, že... Negatívne odpovedal na otázku Zdenky Mazúchovej, ktorá sa pýtala, či sa umývaním z mäsa pred prípravou startia určité látky a ostanú tam baktérie.

"Naopak. Mäso musíme dobre umyť a týmto krokom nestratíme z neho nič, ak je tam niečo dobré. Ak je vo vnútri železo alebo bielkoviny, tak umytím o nič neprídeme," poznamenal.

Poldecák pred jedlom

Divák Adam nám napísal, že otec mu odporúča pred každým jedlom dať si poldeci pálenky a vraj sa môže prejsť, nebude mu zle. Podľa Bukovského všetko závisí od toho, v akej kondícií máte žalúdok. Tvrdí, že vianočné prejedanie poškodzuje žalúdok a mnohým ľuďom to spôsobí gastritídu.

Tip: Poznáte rozdiel medzi aperitívom a digestívom?

"Ak ju majú chronickú, cez Vianoce ju budú mať akútnu. Do toho alkohol, ktorý ešte zhorší stav. Ľudia, ktorí majú sliznicu v lepšom stave, si môžu dať pred jedlom trošku horkého alkoholu. Ten by mohol podporiť a zlepšiť trávenie. Počúvajte telo, reakcia na alkohol môže byť individuálna, aspoň pokiaľ ide o trávenie. Neodporúčam to však paušálne. Neplatí, že trošku alkoholu rozpúšťa tuk ako saponát, ktorý nalejete do mastného plechu," konštatatoval.

Prejedanie a hladovka po Vianociach

Posledná tohtoročná otázka v rubrike sa týkala hladovky po najkrajších rodinných sviatkoch v roku. Diváčka Anetka Neumanová nám opísala príbeh kamarátky, ktorá sa cez vianočné sviatky preje do prasknutia a po nich drží hladovku. Bukovského sa opýtala, či je kamarátkin postup zdravý, na čo odpovedal negatívne. 


"Intermitentné hladovanie (pozn. prerušované) je prospešná vec. Nemôže to mať však spomínanú extrémnu podobu - jeden deň sa veľmi prejedám, na druhý som hladný. Môže to vyzerať napr. takto - deň jem normálne, ďalšie dva dni v týždni jem ľahko alebo mám 24 hodín pôst. Intermitentné hladovanie je pre telo prospešné," dodal.

Počuli ste už o látkach, ktoré majú podľa internetu zázračné liečivé účinky? Je to naozaj tak? Otázky posielajte na adresu poculsom@markiza.sk a MUDr. Igor Bukovský vám odpovie. Zaujímavé otázky odmeníme.


BRATISLAVA/Teleráno

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme My ženy

Dôležité udalosti