Kontaminácia žitného ostrova je záhadou. Zakázaný pesticíd mohol aj niekto zakopať

spor polsko eu_tvnoviny.mp4
Zdroj: TV Markíza

Za bordel vo vode si ale môžeme aj sami, úrady vyzývajú obyvateľov aby prestali napríklad do pôdy vylievať močovky alebo výkaly zo septikov.

Úrady stále nenašli pôvodcu kontaminácie najväčšej zásobárne pitnej vody v Európe. Problémy s pesticídmi vo vode však nemá len Slovensko. V susednom Česku tento rok ukázali kontrolóri prstom priamo na poľnohospodárov, ktorí podzemnú vodu znečistili postrekovaním repky olejnej určenej na biopalivá.

Pesticíd atrazín zatiaľ západoslovenská vodárenská spoločnosť potvrdila iba v troch studniach, ktoré zásobujú pitnou vodou šesť obcí v dunajskostredskom okrese.

Najbližšie týždne budú obyvatelia odkázaní iba na cisterny. Otázkou však je kto im znečistil vodu látkou, ktorú majú poľnohospodári zákaz používať na ničenie buriny už vyše 12 rokov.

Pýtali sme sa viacerých odborníkov, či kontaminácia môže pochádzať z vrakunskej toxickej skládky bývalých chemických závodov. Viacerí nám potvrdili že táto je príliš ďaleko, aby sa dostala pod postihnuté obce pod Gabčíkovom. Zdroj vraj treba hľadať v blízkosti týchto obcí. Zakázaný atrazín mohol aj niekto zakopať a tak sa po 12 tich rokoch dostal do najväčšieho slovenského bohatstva do hĺbky 80 metrov.

To, že pesticídy kontaminujú vodu aj dnes zistili aj u našich susedov. Český hydrometeorologický ústav zverejnil štúdiu, podľa ktorej pochádzajú pesticídy v zdrojoch pitnej vody z postrekov repky olejnej. U nás je vraj striekanie plodiny ktorá sa používa do biopaliva kontrolované fytoinšpektormi. A používať sa môžu iba postreky autorizované kontrolným ústavom. Ak by to nedodržali hrozí im pokuta do 33-tisíc eur.

Za bordel vo vode si ale môžeme aj sami, úrady vyzývajú obyvateľov aby prestali napríklad do pôdy vylievať močovky alebo výkaly zo septikov, ktoré vážne ohrozujú zdravie ľudí odkázaných na vodu z domácich studní.


DUNAJSKÁ STREDA/TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Voda

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.