Ako dostať milióny od advokáta Bžána? Štát podáva žalobu

Dôležitú úlohu majú známi slovenskí oteckovia.
Zdroj: TVNOVINY.sk

Peniaze sú zatiaľ stále zaistené Národnou kriminálnou agentúrou.

So žalobou finišujú. Ministerstvo hospodárstva pracuje s viacerými taktikami, ako dostať späť milióny od advokáta Radomíra Bžána. Kauza by sa mala na súd dostať v úvode nového roku. Peniaze sú zatiaľ stále zaistené Národnou kriminálnou agentúrou. Tá v uplynulých dňoch rozšírila trestné stíhanie v tejto kauze.

Pôvodne to malo byť až 77 miliónov, no po prevalení škandálu, odmenu za vyhratý spor o Gabčíkovo pre advokáta Bžána zosekali na 17 a pol milióna eur.

„S vyrokovanou sumou 17 milióna nie som spokojný," povedal minister hospodárstva Peter Žiga ešte v októbri.


Ministerská kontrola zároveň zistila viaceré pochybenia v štátnej akciovke MH Manažment, ktorá odmenu s Bžánom dohadovala. Kauza skončila až na polícii. Národná kriminálna agentúra začala trestné stíhanie pre šafárenie so štátnym majetkom. A vyplatené milióny Bžánovi na účte zmrazila. Vyšetrovanie v decembri rozšírili.

„Dňa 08.12. bolo začaté ďalšie trestné stíhanie a to vo veci obzvlášť závažného zločinu porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku spáchaného formou spolupáchateľstva v štádiu pokusu," uviedol policajný hovorca Martin Wäldl.

Čoho sa nové stíhanie týka a či nesúvisí aj s ďalšími zmluvami na práve služby, ktoré MH Manžment uzavrel, polícia v súčasnosti nekomentuje.

Štát chce milióny od Bžána naspäť, rozhodli sa to riešiť súdnou cestou, na Bžánovu advokátsku kanceláriu sa preto rozhodli podať žalobu.

Spor o navrátenie odmeny na Slovensku doteraz nemal obdobu. A bude to pikantný právnický súboj. Na žalobe proti Bžánovi už dolaďuje posledné detaily renomovaná právnická kancelária, ktorú si najalo ministerstvo hospodárstva. Tá aktuálne zvažuje rôzne stratégie, s ktorými v tomto spore vyrukuje.

„Analyzujeme jednotlivé právne argumentácie, každá tá právna argumentácie pracuje s inou sumou, ktorú by sme žiadali naspäť, zatiaľ to nemáme uzavreté," povedal právnik Andrej Leontiev.

O konkrétnych sumách zatiaľ Leontiev z taktických dôvodoch nehovorí. Isté je len to, že nebudú žiadať naspäť všetko, aj napriek tomu, že minister Peter Žiga spochybnil platnosť celej zmluvy.

„Aj bez platnej zmluvy, ak niekto poskytol právne poradenstvo má nárok na odmenu. Cieľ, ktorý máme spolu s klientom, aby bola zmluva odsúhlasená a podaná do konca januára 2018," uviedol Leontiev.

Advokát Radomír Bžán sa už skôr vyjadril, že žalobu berie na vedomie. Zároveň ale odmieta v súvisloti s týmto prípadom akékoľvek pochybenia alebo porušenia zákona

Koľko advokátovi Bžánov z vyše 17-miliónovej odmeny nakoniec zostane alebo si ju nechá celú? O tom tak rozhodne súd, pokusy sa dohodnúť mimosúdne totiž doteraz skrachovali.

Štátnu akciovku MH manažment momentálne riadia zamestnanci z ministerstva, jej bývalé vedenie na čele som smeráckym nominantom Branislavom Bačíkom pre škandál odvolali. Minister Peter Žiga uvažuje, že firma zanikne.

„Ja už možno predstavím aj nejaký zámer, ako zlikvidovať MH Manažment ako taký," dodal Žiga.

BRATISLAVA/TV MARKÍZA

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Odmena

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.