V Tatrách zahynul ďalší turista z Česka. Je to už štvrtá obeť za 48 hodín

Dievča je veľkou inšpiráciou.
Zdroj: TVNOVINY.sk

Mladý Poliak spadol ráno počas výstupu Malou Studenou dolinou, v oblasti Veľkého Hangu.

Hory si zobrali život ďalšieho človeka. Vo Veľkej studenej doline pod Kráľovským žľabom našli náhodne okoloidúci mŕtve telo 33-ročného turistu. Po páde utrpel poranenia nezlúčiteľné so životom.

"Tridsaťtri ročný český turista, žiaľ, pri páde utrpel poranenia nezlučiteľné so životom," informovali horskí záchranári s tým, že telesné pozostatky muža transportovali do Starého Smokovca a odovzdali príslušníkom Policajného zboru a obhliadajúcemu lekárovi.

Letecká záchranka zasahovala aj na Jahňacom štíte, kde sa vážne zranilo dieťa, ktoré bolo na turistike s rodičmi.


Vo Vysokých Tatrách zahynul v utorok aj mladý iba 25-ročný turista z Poľska. Za ostatných 48 hodín je to už tretí ľudský život, ktorý si vyžiadali naše veľhory. Včera tam zahynuli dve mladé Češky.

Muž, ktorý telefonoval, nemal so svojim kamarátom vizuálny ani zvukový kontakt. Spadnutého mladíka sa podarilo nájsť približne po hodine od pádu. Napriek maximálnemu úsiliu všetkých záchranárov poľský turista svojím zraneniam podľahol.

Videli padať štyroch ľudí

Horskí a leteckí záchranári museli v utorok popoludní pomáhať aj štvorčlennej skupine vo Vysokých Tatrách. Z Horskej záchrannej služby (HZS) informovali, že krátko predpoludním oznámil náhodný turista, že v kotle pod Jahňacím štítom videl padať štyri osoby. 

Po páde zostali dve z nich, podľa slov oznamovateľa pravdepodobne deti, ležať bez pohybu na snehu. Na miesto bola okamžite vyslaná posádka Vrtuľníkovej záchrannej a zdravotnej služby Air-Transport Europe (VZZS ATE) so záchranárom HZS na palube. Medzitým sa na tiesňovú linku dovolal aj otec zranených detí, 14-ročného dievčaťa a 11-ročného chlapca, a poskytol záchranárom bližšie informácie o ich zdravotnom stave. 

Leteckí záchranári po lokalizovaní miesta nehody vysadili záchranára HZS spolu s lekárom pri postihnutých. Na mieste zistili, že zranené sú tri osoby. Po poskytnutí neodkladnej zdravotnej starostlivosti bolo najprv najvážnejšie zranené dievča s úrazom hlavy letecky transportované do nemocnice v Poprade. 

Po odovzdaní pacientky sa posádka VZZS ATE postupne vrátila pre chlapca, ktorý utrpel poranenie panvy a následne aj pre muža s poranením chrbtice. Otec detí, ktorý pri páde utrpel len ľahké poranenia a jeho zdravotný stav si nevyžadoval ďalšie lekárske ošetrenie, samostatne zostúpil v sprievode známych na Chatu pri Zelenom plese, kde bol ubytovaný.

Ďalší zranení

Okrem toho horskí záchranári pomáhali aj ďalším zraneným ľuďom. "V ranných hodinách bol na Operačné stredisko tiesňového volania HZS nahlásený úraz slovenskej turistky v Mlynickej doline, pod Vodopádom Skok, ktorá následkom pošmyknutia na turistickom chodníku utrpela poranenie v oblasti hrudníka a nebola schopná samostatne pokračovať," uviedli horskí záchranári na svojej internetovej stránke.

Krátko na to bol horským záchranárom nahlásený pád muža opäť v Malej Studenej doline. Slovenský turista sa počas výstupu dolinou rovnako ako v predchádzajúcich prípadoch pošmykol na zľadovatenom povrchu.

Pádom si spôsobil otvorenú zlomeninu dolnej končatiny a pravdepodobne ďalšie vnútorné poranenia. O súčinnosť bola opätovne požiadaná posádka VZZS ATE z Popradu, ktorá sa pre zhoršené poveternostné podmienky musela krátko po vzlete vrátiť na svoju základňu.

POPRAD/TVNOVINY.sk, TASR, TV Markíza

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme čech

Dôležité udalosti