Ako to bude budúci rok s bitcoinom? Vraj môže ísť až na 60-tisíc dolárov, ale aj padnúť

Miloš Zeman.
Miloš Zeman. Zdroj: TASR/AP

Mnoho ekonómov, centrálnych bankárov, ale aj národné vlády varujú pred rizikom investovania do kryptomien, ktoré podľa nich padnú.

Prudký nárast kurzu bitcoinu sa ešte neskončil, tvrdí Julian Hosp, spoluzakladateľ a prezident firmy TenX, ktorá uľahčuje platenie virtuálnymi menami a ich konverziu.

"Myslím si, že bitcoin sa dostane až na úroveň 60.000 USD, ale tiež si myslím, že ho uvidíme aj na úrovni 5000 USD. Otázkou zostáva, kam sa dostane najprv," povedal Hosp.

Mnoho ekonómov, centrálnych bankárov, ale aj národné vlády varujú pred rizikom investovania do kryptomien, ktoré podľa nich padnú, keďže neexistuje žiaden fundament, na ktorom by sa zakladala ich hodnota.

Hospova predpoveď by znamenala, že bitcoin sa v porovnaní so svojím aktuálnym kurzom zhodnotí o 45.000 USD alebo oslabí o 10.000 USD, čo len podčiarkuje volatilitu najznámejšej kryptomeny.

Bitcoin sa od začiatku roka do 17. decembra zhodnotil 20-násobne, keď jeho kurz vyskočil z menej než 1000 USD až na 19.666 USD na luxemburskej platforme Bitstamp a na iných platformách dokonca prekonal hranicu 20.000 USD. Odvtedy však jeho kurz prudko padal a v piatok 22. decembra klesol až na 11.159,93 USD. Medzičasom sa opäť zotavil a aktuálne sa jeho kurz pohybuje okolo 15.000 USD.

"Pre expertov, ktorí sú na trhu, to bol skutočne vítaný pokles," uviedol Hosp pre CNBC. Odborníci z odvetvia podľa neho počítali so znížením kurzu bitcoinu vzhľadom na prudké zvýšenie hodnoty v posledných mesiacoch.

"Tento pokles bol pre nás veľmi, veľmi zdravý a niektorí z nás ho využili, aby si ešte nakúpili, keďže zrazu sme mohli nakupovať o 40 % až 45 % lacnejšie v porovnaní s historickým rekordom," povedal Hosp. Dodal, že si je istý, že bitcoin opäť klesne.

Hosp tiež počíta s konsolidáciou na trhu kryptomien, ku ktorej však nepríde v najbližších mesiacoch. K výraznej "kompresii na trhu" podľa neho príde približne o dva roky.

"Nemyslím si, že to bude bublina, ktorá jednoducho praskne a každý stratí svoje peniaze, ale skôr že sa vytriedia všetky tie meny a aktíva s minimálnou využiteľnosťou alebo hodnotou."

Podľa Hospa budú pokračovať investície do trhu kryptomien, ktorý ponúka nové technológie a ľudia ho využívajú.

NEW YORK/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Bitcoin

Dôležité udalosti