Silvestrovské úrazy s pyrotechnikou: Lekár radí, ako poskytnúť prvú pomoc

Chlpatý sympaťák z Južnej Kórey miluje jazdu na biku.
Zdroj: TASR

Medzi najčastejšie úrazy, s ktorými sa stretávajú lekári v popáleninových centrách a traumatologických ambulanciách, patria popáleniny.

Silvestrovské oslavy sú spojené s rôznou výbušnou pyrotechnikou. Neodborná či nezodpovedná manipulácia má nezriedka za následok úrazy, v horšom prípade invaliditu či dokonca smrť. Aby k tomu nedošlo, dôležitá je prevencia, ak sa však už úraz stane, potrebná je účinná prvá pomoc. 

Medzi najčastejšie úrazy, s ktorými sa stretávajú lekári v popáleninových centrách a traumatologických ambulanciách, patria popáleniny. 

"Môžu byť spôsobené priamym pôsobením ohňa, napríklad z vybuchujúcej pyrotechniky, môžu byť ale spôsobené tiež pádom pyrotechniky do vlasov, na oblečenie a druhotným vznietením a následným plameňom. Nemenej časté sú úrazy ruky, spravidla devastačné, ktoré má na svedomí výbuch pyrotechniky priamo v ruke spôsobený buď technickým zlyhaním, alebo najčastejšie nesprávnym použitím," uviedol Matúš Baran, lekár z Kliniky popálenín a rekonštrukčnej chirurgie Nemocnice Košice-Šaca. 

Ak sa už úraz stane, pri menšom zranení je možné vyhľadať lekársku pomoc na najbližšej chirurgickej pohotovosti, pri ťažšom zranení je potrebné kontaktovať integrovaný záchranný systém na čísle 112. "Pri popáleninách je základom chladenie studenou čistou vodou minimálne 10-15 minút, následne zakrytie sterilnou alebo aspoň čistou tkaninou. V prípade prítomnosti hodiniek a náramkov, ktoré by pri opuchu končatiny mohli spôsobiť poruchu cirkulácie krvi, ihneď po úraze ich z končatiny odstránime," radí lekár.

V prípade kombinovaného poranenia aj s devastáciou tkanív, napríklad pri výbuchu petardy v uzatvorenej ruke, je absolútnou prioritou zastavenie krvácania tlakom v krvácajúcej rane, najlepšie tlakovým obväzom. 

"Končatinu znehybníme a ak nastala aj amputácia, amputát zabalený vo vlhkej gáze a hermeticky uzatvorenom vrecku umiestnime do nádoby s vodou a pridáme ľad v pomere jeden diel ľadu a dva-tri diely vody. Amputát sa týmto chladí, ale nesmie prísť do priameho kontaktu s ľadom, čo by znemožnilo jeho replantáciu. V prípade ťažkého úrazu kombinovaného s postihnutím aj iných orgánov nezabúdame na možnosť potreby oživovania - kardiopulmonálnej resuscitácie v pomere 30 stlačení hrudníka a dva vdychy," skonštatoval Matúš Baran. 

Ako informovala Alžbeta Sivá, hovorkyňa spoločnosti AGEL SK, ktorá nemocnicu v košickej Šaci prevádzkuje, najdôležitejšia je teda prevencia úrazu. Podstatné je dodržiavanie základných bezpečnostných postupov. S pyrotechnikou podľa návodu na použitie zaobchádza vždy len zodpovedná osoba, ktorá nie je pod vplyvom alkoholu či iných látok, ktoré by výrazne znížili schopnosť rozhodovať.

KOŠICE/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Pyrotechnika

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.