Európska centrálna banka vydala zásadné stanovisko k bitcoinu

Oteckovia
Zdroj: FabreGov/shutterstock.com

Považuje ho za nebezpečenstvo pre finančnú stabilitu.

Člen Výkonnej rady Európskej centrálnej banky (ECB) Yves Mersch sleduje prudké posilňovanie bitcoinu s obavami a považuje ho za nebezpečenstvo pre finančnú stabilitu. 

"Zažívame špekulatívnu módnu vlnu, ktorá môže vzbudzovať obavy," povedal Mersch v rozhovore pre Börsen-Zeitung. Keďže do bitcoinu investujú už aj banky, bankový dohľad musí pozorne preskúmať, aké veľké riziko to predstavuje.

Mersch sa najviac obáva toho, že na tento trh vstúpia napríklad burzy, ktoré patria k infraštruktúre finančného trhu. "To skrýva veľké nebezpečenstvá pre finančnú stabilitu.

" ECB sa naopak nezaoberá potenciálnymi stratami investorov. "Pokiaľ ide o jednotlivých investorov, každý má slobodu vsádzať. Potom však nemôže, keď sa mu niečo nepodarí, prísť za nami s tým, že sme to mali zakázať a ochrániť ho samého pred sebou."

Mersch, ktorý má v rámci Výkonnej rady na starosti hotovosť a platobný styk, tiež odmietol, že by 500-eurová bankovka, ktorú ECB prestane od roku 2018 emitovať, mohla po niekoľkých rokoch sláviť návrat. "Je len malá nádej, že obnovíme jej produkciu. Netreba sa snažiť vrátiť čas."

FRANKFURT NAD MOHANOM/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Bitcoin

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.