Domáce

Pozor! V pondelok nás čaká prudký vietor so silou víchrice

Vietor a dážď
Zdroj: Shutterstock.com

Nezabudnite si aj dáždniky.

Najdlhšie v nedeľu vydržalo slnečné počasie na východe Slovenska. Od západu sa už v dopoludňajších hodinách začala nasúvať nevýrazná frontálna oblačnosť, z ktorej na viacerých miestach aj slabo pršalo.


Zrážky

V pondelok však postúpi od severozápadu cez naše územie výrazný studený front, nezabudnite si preto vziať dnes so sebou aj dáždnik, na mnohých miestach má z jeho oblačnosti totiž pršať. Cez deň môže napršať do 10 mm zrážok, ale pri búrkach to môže byť lokálne až do 20 mm.

Teploty

Po jeho prechode sa citeľne ochladí, čo môžeme pociťovať dnes v neskorých popoludňajších hodinách. Pred frontom má ešte teplota vystúpiť zhruba na 9 až 18 stupňov, čiže Slovensko sa bude nachádzať spočiatku v teplotnom pásme, 15/20 stupňov, ale od severu začne už poobede teplota klesať.

Vietor

Vietor v nedeľu fúkal spočiatku iba slabý alebo bolo bezvetrie. Neskôr sa rozfúkal mierny severozápadný vietor. Ale v pondelok bude fúkať oveľa silnejšie, a to postupne od západu, v nárazoch bude dosahovať rýchlosť okolo 55 až 80 km/h, čo je sila víchrice.

Na východe Slovenska bolo včera príjemné, zväčša málooblačné počasie s teplotou, ktorá sa popoludní vyšplhala na 16 stupňov, na západe bolo síce oblačnejšie a so slabým dažďom, ale bolo aj teplejšie, v Hurbanove a v Nitre na chvíľu teplota pred príchodom frontu vyskočila až na 18 stupňov.

Doprava

Dnes nás čakajú tradičné pondelkové kolóny. Počasie vám však môže skomplikovať jazdu v aute najmä pre prudký až búrlivý nárazový vietor, ktorý s vami môže zamávať najmä na diaľniciach alebo otvorených úsekoch ciest. Takže jazdite opatrne. Okrem toho sa môžu v ranných hodinách tvoriť hmly.

Západné Slovensko

Spočiatku bude iba malá oblačnosť s rannými hmlami. Postupne sa však začne obloha od SZ zaťahovať a na mnohých miestach z nej začne pršať, dokonca nie sú vylúčené ani búrky. Cez deň vystúpi teplota na 13/17 stupňov, ale neskôr sa začne ochladzovať.

Stredné Slovensko

Aj na strednom Slovensku bude spočiatku iba malá oblačnosť. Postupne však začne od SZ pribúdať veľká oblačnosť s dažďom, prehánkami, prípadne aj s búrkou. Na severe vystúpi teplota na 9 až 12 stupňov, na juhu do 18 stupňov. Popoludní však rátajte s ochladením aj tu.

Východné Slovensko

Podobne bude aj na východe. To znamená, že dopoludnia zväčša polojasno, ale popoludní od SZ veľká oblačnosť s dažďom, prehánkami alebo ojedinelými búrkami. Teplota vystúpi na 11 /18 stupňov.

Hory

Počasie sa dnes zhorší aj na horách. Dopoludnia začne pribúdať oblačnosť, z ktorej bude postupne pršať. Ojedinele sa vyskytnú aj búrky a od stredných polôh aj sneženie. V n. v. 1500 m budú okolo 2 stupne, ale k večeru sa začne ochladzovať. Okrem toho bude fúkať prudký až búrlivý vietor, ktorý môže v nárazoch dosiahnuť až silu víchrice teda 80 km/h.

V utorok bude na horách prevládať premenlivé počasie s občasným snežením, ktoré môže byť na niektorých miestach aj trvalejšie. Bio zostáva na 3, čo je mierna záťaž.

Štyri dni

Po prechode studeného frontu sa od SZ ochladí na celom Slovensku. Do našej oblasti bude prúdiť chladný a vlhký vzduch, a to nielen v utorok, ale aj v stredu. V utorok a v stredu bude premenlivá veľká oblačnosť s dažďom, prehánkami, ktoré môžu byť zhruba od 600/700 m snehové. Ochladí sa na 6/13 stupňov. Vo štvrtok sa počasie zlepší, má byť zväčša polooblačno, ak sa vyskytnú prehánky, tak iba ojedinele. Oteplí sa na 10/16 stupňov. Na veľký piatok sa zrána budú tvoriť hmly, ale cez deň už bude iba malá oblačnosť. Lokálne môže slabo spŕchnuť. Teplota vystúpi na 14/20 stupňov.

BRATISLAVA/TV MARKÍZA

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.