U ľudí, ktorí sú zavislí na mobile, sa prejavujú depresie

Ilustračná snímka.
Zdroj: guruXOX/shutterstock.com

Bukovský verí, že čoskoro vložíme mobil do vrecka a začneme medzi komunikovať.

Aj vám prekáža, keď vo vašej blízkosti niekto neustále telefonuje alebo robí niečo na tablete? Vedzete, že možno je tento človek závislí. Potvrdzuje to najnovšia štúdia metabolizmu nervových buniek, o ktorom hovoril v Teleráne lekár Igor Bukovský.

"U ľudí, ktorí sú zavislí sa zásadným spôsobom mení rovnováha medzi dvomi dôležitými chemikáliami gama-aminomaslovou kyselinou a glutamínom. Prvá spomaľuje procesy, druhá dráždi nervové bunky k vyššej aktivite. U závislých ľudí na telefóne sa zistili depresie, podráždenosť, nespavosť a impulzivita v konaní," vysvetlil.

Podľa neho vedci štúdiou dokázali, že pri tejto závislosti dochádza k vychýlenie rovnováhy spomínaných dvoch chemikálií. "Je zaujímavé, že keď mladých ľudí zo štúdie vystavili účinnej psychoterapii, tak za niekoľko mesiacov sa im vrátila rovnováha oboch chemikálií," dodal.

Je presvedčený, že čoskoro bude opäť moderné vložiť mobil do vrecka a ísť na živý koncert vypočuť si hudbu alebo sa ľudia opäť začnú medzi sebou rozprávať sa, smiať sa a komunikovať.

V pravidelnej rubrike známy lekár hovoril aj o najnovších zisteniach o cukrovke druhého typu v prípade ľudí, ktorí mali nadváhu a výrazne schudli. Naznačil, že ak takýto pacienti schudnú desať kilogramov, môžu sa dostať do trvalej remisie a zbaviť sa liekov.


BRATISLAVA/Teleráno

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme My ženy

Dôležité udalosti