Na strednom Slovensku zrušili pohotovosti, lekárom došla trpezlivosť

mato_kalinak vs kiska_tvnoviny.mp4
Zdroj: TV Markíza

Lekári sa vzbúrili, no problémom sú aj financie a množstvo práce.

Na strednom Slovensku od začiatku roka zrušili dve ambulancie prvej pomoci. Ľudia si teraz musia zvykať na dlhé dochádzanie do vzdialenejších miest. Na pohotovosť v Detve napríklad chodili pacienti zo širokého okolia, spádová oblasť má zhruba 30-tisíc ľudí.

Ambulanciu dlhé roky prevádzkoval skúsený lekár Jozef Golian. Hovorí, že nemal inú možnosť, iba ju zatvoriť. Z dvanástich lekárov je polovica dôchodcov. „Strašne ma to mrzí, ale polovica mojich lekárov mi v októbri dala výpoveď, došla im asi trpezlivosť," povedal Golian.

Lekári sa vzbúrili, no problémom sú podľa neho aj financie a množstvo práce. Primátori a starostovia všetkých obcí v detvianskom okrese sú s takýmto krokom nespokojní a adresovali prevádzkovateľovi tejto pohotovosti, ale aj iným lekárom výzvu.

Pohotovostnú ambulanciu pre dospelých zatvorili od začiatku roka aj v Poltári. Prevádzku museli ukončiť z personálnych dôvodov. Od júla tohto roka však začnú platiť nové pravidlá z dielne ministerstva zdravotníctva, ktoré určujú sieť pohotovostných ambulancií.

V Detve by mala fungovať doplnková pohotovosť, čo znamená lekársku službu do desiatej hodiny večer. Pohotovostná ambulancia má byť podľa týchto pravidiel v každom okresnom meste.


DETVA/TV MARKÍZA

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Detva

Dôležité udalosti