Apple priznal, že všetky iPhony, iPady a počítače Mac majú procesory s chybou

Apple - ilustračné foto.
Apple - ilustračné foto. Zdroj: Profimedia

Niektoré diery spôsobené bezpečnostou chybou už firma "zaplátala", zvyšné opravy vydá v najbližších dňoch.

Apple uviedol, že diery spôsobené bezpečnostnými chybami procesorov, sa týkajú všetkých počítačov Mac rovnako ako mobilných telefónov iPhone a tabletov iPad. Americký koncern však v noci na piatok zdôraznil, že už vydal niekoľko "záplat" a že zatiaľ nič nenasvedčuje, že by boli tieto chyby využité.


Koncern Google a ďalší experti na bezpečnosť v stredu (4.1.) informovali o dvoch chybách procesorov nazvaných Meltdown a Spectre, ktoré umožňujú hekerom dostať sa k dátam užívateľov, ako sú fotky, emaily či dokonca heslá. Chyba Meltdown sa týka len čipov firmy Intel, avšak chyba Spectre sa takmer všetkých počítačových čipov vyrobených za uplynulých 10 rokov.

Apple uviedol, že bezpečnostnú chybu Meltdown už "zaplátal" v najnovších verziách operačných systémov pre iPhony, iPady, počítače Mac rovnako ako multimediálne centrum Apple TV. Meltdown sa netýka hodiniek Apple Watch. Koncern chce v najbližších dňoch tiež vydať záplaty pre prehliadač Safari na chybu Spectre, ktoré by ju mali odstrániť.

Ako zabrániť možným útokom

Používatelia by sa  mali ubezpečiť, že všetky zariadenia aj aplikácie v nich sú stále aktualizované. Takisto sa odporúča sťahovať aplikácie iba z dôveryhodných zdrojov ako je App Store. Týmito odporúčaniami by ste sa mali riadiť bez ohľadu na to, či vaše zariadenie má chybný procesor alebo nie.

Pri zariadeniach starších ako päť rokov môže opravenie problému spôsobiť výrazné spomalenie. Na novších zariadeniach by používatelia nemali spozorovať veľký rozdiel. Na kompletné odstránenie problému je vraj potrebná úplná výmena procesoru. To sa však pravdepodobne tak skoro nestane, pretože nepoškodené nie sú k dispozícii.

CUPERTINO/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Apple

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.