Fico: Tento rok využijeme na to, aby sme pripomenuli úspešný príbeh SR a ČR

Plaz zablúdil do postele.
Zdroj: TASR

Zhodli sa na koordinovaní krokov v rámci Únie.

Slovenská i Česká republika využijú v roku 2018 všetky možnosti na to, aby Európe pripomenuli úspešný príbeh oboch krajín a závideniahodné susedské vzťahy. Premiér Robert Fico to uviedol pred novinármi po stretnutí s Andrejom Babišom, ktoré sa uskutočnilo v rámci piatkovej oficiálnej návštevy českého premiéra u nás.

Fico zvýraznil, že šéfovia oboch exekutív sa v diskusii zhodli na tom, že aktuálny rok plný významných historických výročí pre oba štáty i spoločnú históriu je potrebné využiť na ďalšie posilňovanie vzájomných väzieb. I Babiš ocenil skvelú spoluprácu medzi oboma krajinami, ktoré vedú k obojstrannej spokojnosti.

"Pri súčasných turbulenciách, ktorými Európa prechádza, je spôsob, akým sme pred 25 rokmi dokázali rozdeliť a aké vzťahy sme si dokázali udržať, o to cennejší," zdôraznil Babiš, ktorý rozhovor so svojím slovenským kolegom označil za otvorený a konštruktívny.

Migranti a azyl

Obaja premiéri deklarovali záujem koordinovať svoje kroky a postoje v rámci EÚ a aktívne sa zúčastňovať na diskusii o budúcnosti EÚ. Fico zvýraznil i potenciál nájsť spoločné stanovisko i v témach rozdeľujúcich Európu, ako je migrácia a reforma azylového systému.

Babiš v tejto súvislosti prízvukoval snahu nájsť aj mimo V4 ďalších spojencov, s ktorých pomocou bude možné presvedčiť EÚ o tom, že kvóty prerozdeľovania migrantov nefungujú a nie sú riešením.

"Myslím si, že máme dobré šance," zhodnotil. Fico deklaroval solidaritu s Českou republikou, ale aj Poľskom a Maďarskom pri žalobe EK v súvislosti s kvótami.

Česko a euro

Český premiér dostal tiež otázku týkajúcu sa ambícií ČR vstúpiť do eurozóny. Babiš skonštatoval, že v tomto prípade vidí pre krajinu zatiaľ viac negatív ako pozitív, zopakoval, že podmienkou pre ČR je, aby si EÚ i v rámci eurozóny vyriešila svoje problémy. "Budeme sledovať dianie v eurozóne, no necítime potrebu tam vstupovať, sme spokojní s českou korunou," uviedol Babiš.

Zdroj: TASR

Šéfovia slovenskej i českej exekutívy v rámci popoludňajšieho programu položili vence k pamätníkom T. G. Masaryka a M. R. Štefánika. Súčasťou návštevy českej delegácie bolo i stretnutie slovenského ministra obrany Petra Gajdoša a českej ministerky obrany Karly Šlechtovej.

BRATISLAVA/TASR, TV Markíza

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Politika

Dôležité udalosti