Pôjdu ceny potravín v tomto roku hore? Odborníčka to povedala narovinu

Ilustračná snímka.
Zdroj: Davizro Photography/shutterstock.com

Vlani najviac zdraželi maslo a vajíčka.

Nový rok je tu iba pár dní a už ste možno v peňaženke pocítili, že za niektoré potraviny platíte viac. Hosťom v Teleráne bola analytička Slovenského farmárskeho družstva Eva Sadovská, ktorá na základe štatistík z posledných troch rokov upozornila, čo by možno mohlo ísť tento rok hore resp. ktoré komodity budú mať stabilné ceny.

Zdroj: Teleráno

"Na konci roka najviac zdraželi vajcia a maslo a ľudia na to veľmi reagujú. Dôvodom je, že sú to potraviny, ktoré kupujú denne alebo raz do týždňa. Pri nich bolo medziročné zdraženie o 50 až 60 percent," povedala ekonómka.

Výraznejšie si priplácame za bravčové mäso a výroby z neho, priemerne je to o 20 percent. O rovnaké percentuálne body išlo hore ovocie, hlavne jablká.

Zdroj: Teleráno

Sádovská naznačila, že nateraz nič nenasvedčuje tomu, že by mali potraviny výrazne ísť hore. "Je pravda, že efekt z minulého roka si prenesie dlhý čas aj tento rok. Ak nám napríklad maslo zdraželo v polovici roka 2017 na dnešnú úroveň a udržiava si ju, tak uplynie ešte nejaká doba, kým budeme hovoriť, že je o polovicu drahšie ako pred rokom. A platí to aj o vajíčkach, ak nepríde k nejakej korekcii smerom nadol," konštatovala.

A prečo práve potraviny najviac trápia Slovákov? Odpoveď nájdete vo videu z Telerána.


BRATISLAVA/zg

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Rast cien

Dôležité udalosti