Domáce

Túto ženu sofistikovane oklamali. Teraz dlží stovky eur

svrckova.jpg

Podvodníci sa vydávali za úradníkov zo sociálnej poisťovne.

Pani Svrčková z Kysuckého Nového mesta sa stala pravdepodobne obeťou šikovných podvodníkov. Tí sa vydávali za úradníkov zo sociálnej poisťovne a cez telefón od nej zistili osobné údaje, ktoré neskôr zneužili. „Chcela som byť ochotná, že pomôžem, a takto som si pomohla," hovorí.Pani Jana je na invalidnom dôchodku. V čase, keď čakala na vyjadrenie sociálnej poisťovne o jeho prehodnotení, zazvonil jej telefón. Pani sa predstavila ako pracovníčka sociálnej poisťovne s tým, že si potrebuje overiť totožnosť a ďalšie údaje. „Čo sa pýtala, ja som odpovedala. Ešte som nemala občiansky pri sebe, tak som jej povedala počkajte, idem si poň," opisuje pani Jana. 

Údajná pracovníčka poisťovne sa mala ešte ozvať, no už sa neozvala. Zato o pár týždňov prišiel pani Jane do schránky list. Upomienka na zaplatenie pôžičky vo výške 213 eur. „Písala som tam doporučený list, na ktorý mi neodpovedali a upomienky mi chodia stále," hovorí zúfalá obeť podvodu.

V ďalších výzvach sa už suma zvyšovala. A pribudli aj vyhrážky na exekúciu, či vymáhanie inkasnou spoločnosťou. Oznámila to na políciu, no tam veľmi nepochodila. Keďže ide o pomerne malú sumu, nepovažujú to za trestný čin, ale len priestupok.

A ako sa to mohlo celé stať? Súčasné tzv. rýchle pôžičky, vybavíte cez telefón, cez internet dokonca aj cez smsku. Ak niekto pozná vaše rodné číslo a číslo občianskeho preukazu, môže to urobiť za Vás.

Pani Jana zrejme naletela podvodníkom, ktorí zneužili jej osobné údaje. Preto si dávajte pozor, ak vyslovene osobu po hlase v telefóne nespoznáte, osobné údaje takou formou nikdy neposkytujte. Ani sociálna poisťovňa, ani iné úrady, si cez telefón osobné údaje nikdy nepýtajú a ani neoverujú.

Právnik pani Jane však radí, aby nič neplatila. SYN Peter Chračš-právnik „Pani v tomto prípade bude musieť preukázať, že ona neuzatvárala túto zmluvu, t.z., že niekto iný zneužil jej osobné údaje a tým pádom ona nie je konkrétnym dlžníkom, voči ktorému sa má takáto suma vymáhať. V tomto prípade by jej za pravdu dal aj súd," hovorí právnik Peter Chračš.


KYSUCKÉ NOVÉ MESTO/ TV Markíza

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

Dôležité udalosti