Osadníkom za zabitie a zjedenie psa nič nehrozí. Mohli z neho robiť aj psiu masť

Majiteľ psa za informácie, ktoré policajtov dovedú na stopu zlodejov sľúbil 500-eurovú odmenu.

Osadníkom za zabitie a zjedenie psa nič nehrozí. Z ukradnutého Aliašského malamuta pritom zostala iba koža. Majiteľ psa má ale podozrenie, že ho pred smrťou mohli aj kruto týrať.

Prípad ukradnutého domáceho miláčika otriasol celým Slovenskom. Rodine z Uzoviec pri Prešove z 11-ročnej Niny zostala už len koža. Tú, policajti našli v osade v Chminianskych Jakubovanoch. Nikto nepochybuje, že osadníci psa zabili a zjedli.

Aj keď prítulného psíka stihla krutá smrť, tých. čo to urobili, policajti zatiaľ nemôžu obviniť.

"Asi ani týranie zvierat to nie je, aj keď to vyznieva hrozne," povedala rektorka Akadémie Policajného zboru Lucia Kurilovská.

Či psa pred usmrtením týrali budú odborníci zisťovať z toho, čo z neho zostalo. Bežne vraj ale osadníci predtým psov rituálne bijú palicami.

"Proste, zaviažu psa a bijú ho dovtedy, kým z neho nevybijú psinu," povedal majiteľ psa Martin Balog.

"Je preto potrebné osloviť znalcov a vypracovať znalecký posudok, ktorý dokáže, že psík pred usmrtením trpel stresom a bol usmrtený zvlášť trýznivým spôsobom a to už je trestný čin," uviedla Adriana Jagerská z Občianskeho združenia SOS linka pre zvieratá v núdzi.

Antropológ, ktorý dlhé roky skúma život Rómov, kunzumáciu psov vníma ako súčasť kultúry iba istej časti tejto komunity. "Ktorá je vo všeobecnosti vnímaná samotnými Rómami ako sociálne najslabšia, proste, tí najhorší, odborne tomu hovoríme, že sú rituálne nečistí," vysvetlil kultúrny antropológ Alexander Mušinka.

Psie mäso je pre nich pochúťkou. Ako sme sa ale v osade dozvedeli z malamuta mohli robiť psiu masť. Dokonca ju predávajú vo fľaštičkách ako liek. "Hlavnými odberateľmi sú majorita, ktorí veria, že psí tuk má liečive účinky na dýchacie cesty, na priedušky, na trávenie," dodal antropológ.

Policajti prípad vyšetrujú ako priestupok. Čakajú na vyčíslenie škody. Majiteľ psa za informácie, ktoré policajtov dovedú na stopu zlodejov sľúbil 500-eurovú odmenu.


CHMINIANSKE JAKUBOVANY/TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Malamut

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.