Stovky filmov a seriálov, obľúbené programy TV Markíza skôr ako v televízii, atraktívne športové prenosy, a to všetko bez reklám a bez viazanosti.
Vyskúšať na 7 dní zadarmoPrezradili taktiež, koľko rokov treba na zakonzervovanie pozostatkov.
Stáročia odolávali počasiu aj vandalom, ale navždy nedokážu vzdorovať ani hrdé hrady. Nedávno sa napríklad zrútila väčšia stena na hrade Gýmeš neďaleko obce Jelenec pri Nitre.
Bez zakonzervovania hrozí podobný osud mnohým ďalším pamiatkam.
Jednou z najohrozenejších je ruina hradu Starhrad neďaleko Strečna, zhrnuli pre TVNOVINY.sk odborníci zo záujmového združenia Zachráňme hrady a spoločnosti Obnova, ktorí sa problematike dlhodobo venujú.
70 ohrozených
"Starhrad ohrozujú, tak ako aj mnohé ďalšie zrúcaniny, vandali, korene drevín, dážď i mráz," priblížili experti - Martin Sárossy (Zachráňme hrady) a Michal Hrčka (spoločnosť Obnova).
Ruiny sa týčia nad údolím Váhu medzi Žilinou a Martinom a využili ich napríklad aj Nemci počas druhej svetovej vojny pri potláčaní Slovenského národného povstania.
Na Slovensku je podľa oslovených odborníkov zhruba 70 stredne veľkých a veľkých zrúcanín, ktoré vyžadujú konzerváciu, pričom celkovo sa na našom území nachádza približne 160 hradov a ich pozostatkov.
Kedy zmiznú?
Ak by ostali bez akejkoľvek starostlivosti, rozpadli by sa.
"Čas úplného zániku nechránenej hradnej zrúcaniny možno len ťažko odhadnúť. Hrad sa rozpadáva buď postupným drobením murív v malých množstvách, že si to sotva všimneme, alebo náhlym zrútením obrovských blokov, ako tomu bolo nedávno na hradoch Gýmeš, Pajštún, Kamenica, Revište, Čabraď," načrtli ľudia, ktorí sa snažia zachovať diela dávnych staviteľov aj pre budúcnosť.
Hrady, ktoré nezničili počas bojov, ich majitelia často opúšťali v 17. až 19. storočí, keď si už mohli dovoliť pohodlnejšie bývanie v kaštieľoch a podobne.
Bez starostlivosti tak mnohé čelia bujnej vegetácií, koreňom drevín na múroch, mrazom či dažďom vyše dve storočia.