Opýtali sme sa odborníkov, ktorým našim hradom hrozí úplná skaza

Starhrad
Zdroj: TASR

Prezradili taktiež, koľko rokov treba na zakonzervovanie pozostatkov.

Stáročia odolávali počasiu aj vandalom, ale navždy nedokážu vzdorovať ani hrdé hrady. Nedávno sa napríklad zrútila väčšia stena na hrade Gýmeš neďaleko obce Jelenec pri Nitre.

Bez zakonzervovania hrozí podobný osud mnohým ďalším pamiatkam.

Jednou z najohrozenejších je ruina hradu Starhrad neďaleko Strečna, zhrnuli pre TVNOVINY.sk odborníci zo záujmového združenia Zachráňme hrady a spoločnosti Obnova, ktorí sa problematike dlhodobo venujú.

70 ohrozených "Starhrad ohrozujú, tak ako aj mnohé ďalšie zrúcaniny, vandali, korene drevín, dážď i mráz," priblížili experti - Martin Sárossy  (Zachráňme hrady) a Michal Hrčka (spoločnosť Obnova).

Ruiny sa týčia nad údolím Váhu medzi Žilinou a Martinom a využili ich napríklad aj Nemci počas druhej svetovej vojny pri potláčaní Slovenského národného povstania.

Na Slovensku je podľa oslovených odborníkov zhruba 70 stredne veľkých a veľkých zrúcanín, ktoré vyžadujú konzerváciu, pričom celkovo sa na našom území nachádza približne 160 hradov a ich pozostatkov.

Kedy zmiznú?

Ak by ostali bez akejkoľvek starostlivosti, rozpadli by sa.

"Čas úplného zániku nechránenej hradnej zrúcaniny možno len ťažko odhadnúť. Hrad sa rozpadáva buď postupným drobením murív v malých množstvách, že si to sotva všimneme, alebo náhlym zrútením obrovských blokov, ako tomu bolo nedávno na hradoch Gýmeš, Pajštún, Kamenica, Revište, Čabraď," načrtli ľudia, ktorí sa snažia zachovať diela dávnych staviteľov aj pre budúcnosť.

Hrady, ktoré nezničili počas bojov, ich majitelia často opúšťali v 17. až 19. storočí, keď si už mohli dovoliť pohodlnejšie bývanie v kaštieľoch a podobne.

Bez starostlivosti tak mnohé čelia bujnej vegetácií, koreňom drevín na múroch, mrazom či dažďom vyše dve storočia.

Ďalšie informácie o problematike:


- na zakonzervovanie zrúcaniny menšieho hradu, ktorá pozostáva len z pár objektov, sú potrebné 3 až 4 roky
- na veľkom hrade sa po 10-15 rokoch systematickej práce podarí zachrániť sotva tretina
- ak konzervácia vyrieši statické poruchy a múry sú pravidelne ošetrované, možno hovoriť o trvalom procese záchrany; to znamená, pokračovať v pravidelnom kosení a odstraňovaní semenáčikov drevín z múrov a kontroly stavu objektov
- zrúcaniny hradov sú kultúrnou pamiatkou, pričom každá má vlastníka, či už stavby alebo pozemkov a záleží na jeho plnení si povinností, akú starostlivosť pamiatke poskytne
- podporu na konzervovanie hradov získalo od ministerstva kultúry v posledných rokoch 36 projektov

Pre každého a na čokoľvek! Rýchle a dostupné pôžičky. Klikajte tu.

Krátka prehliadka slovenských hradov:

Zdroj: TASR
Zdroj: TASR


Zdroj: TASR


Zdroj: TASR


Zdroj: TASR


Zdroj: TASRBRATISLAVA/ TVNOVINY.sk, Miro Grman

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

Dôležité udalosti