Región s 55-tisíc ľuďmi ostane bez pôrodnice, vo februári ju zatvoria

Pre rozsiahly kraj v slovensko-poľskom pohraničí je to obrovská strata a sklamanie.

Pôrodnica vo Svidníku funguje už 64 rokov. Reportér Pavol Sivák nakrútil bábätko, ktoré bude jedným z posledných, ktoré v nej zaplače.

A hoci sa o tom šepkalo už dlhšie, teraz je to definitívne. „Činnosť pôrodníckej a novorodeneckej časti od februára 2018 nebude v nemocnici zabezpečená," povedal nám hovorca siete nemocníc Svet zdravia Tomáš Kráľ.

Poniektorí na hrozbu rušenia pôrodnice upozorňovali už vlani v jeseni. Svidník sa vtedy nedostal medzi nemocnice s novým urgentným príjmom. „Tvrdili, že zavádzame verejnosť, že nič také sa nepripravuje, že všetko bude tak, ako má byť, aj pôrodnica, aj gynekológia," konštatoval krajský poslanec Ján Vook.

Podľa Kráľa sieti sa nepodarilo sa nám zabezpečiť nových atestovaných lekárov, bez ktorých nie je možné ďalej prevádzkovať pôrodnícke oddelenie.

A klesol aj počet pôrodov. Vlani ich tu mali 352, čo je o 24 menej než rok predtým. Čísla by však podľa tohto krajského poslanca nemali byť rozhodujúce. „Zrušíme aj hasičov, keďže majú hasiči málo výjazdov? Zrušíme aj policajtov, keďže je tu malá kriminalita," zamyslel sa Vook.

Už ani jeden Svidníčan nebude mať v rodnom liste napísané miesto narodenia Svidník, čo je obrovská škoda

Informáciu o rušení pôrodnice vedia aj odborári, no iba od svojich členov. „Sme prekvapení z toho, pretože do dnešného dňa nás vedenie nemocnice neinformovalo, ani s nami neprerokovalo žiadne zrušenie gynekologicko-pôrodníckeho oddelenia," vyhlásil predseda odborov v nemocnici Svidník Branislav Kočiš.

Hovorca siete nemocníc Svet zdravia zdôraznil, že nemocnica bude aj naďalej zabezpečovať prevádzku gynekologickej ambulancie a jednodňovú gynekologickú starostlivosť.

Od 1. februára tak ženy z okresov Svidník a Stropkov budú môcť rodiť v ktorejkoľvek inej pôrodnici, no vo Svidníku už nie. Svet zdravia mamičkám v prípade záujmu poskytne bezplatnú dopravu sanitnými vozidlami do inej pôrodnice Sveta zdravia, ktoré má na východe Slovenska.

A hoci chce Prešovský samosprávny kraj ešte rokovať, samotný župan pripúšťa, že veľa možností nemajú. „Túto situáciu v mojom prípade už zažívam druhýkrát, keďže som bol svedkom toho, ako aj v Levoči museli práve kvôli nízkemu počtu pôrodov rušiť nemocnicu väčšinoví akcionári," poznamenal šéf VÚC Milan Majerský.


SVIDNÍK/TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Pôrodnica

Dôležité udalosti