Svidníčanov a Stropkovčanov hnevá rušenie pôrodnice po vyše 60 rokoch

Ilustračná snímka.
Zdroj: TV Markíza

Minister Drucker chce ešte rokovať s VÚC.

Poriadne im stúpol tlak. Ľudia na severovýchode Slovenska sú rozhorčení. Rozhodnutie o zrušení pôrodnice v regióne s 55-tisíc obyvateľmi odmietajú. Tvrdia, že to mamičky v sanitkách či autách do najbližších pôrodníc nebudú stíhať.

Po 64 rokoch pôrodnicu vo Svidníku súkromný prevádzkovateľ v posledný januárový deň zatvorí. „Žiaľ, nepodarilo sa nám zabezpečiť nových atestovaných lekárov, bez ktorých nie je možné ďalej prevádzkovať pôrodnícke oddelenie," povedal nám v utorok (17. 1.) hovorca siete nemocníc Svet zdravia Tomáš Kráľ.

Gynekológ zo Stropkova sa v stredu (18. 1.) pridal k tým, ktorí podpisom potvrdili záujem pôsobiť v nemocnici. „Ja som si dal tú námahu a za včerajší deň aj za dnešný deň som zozbieral podpisy lekárov. Zatiaľ, čo sa týka lekárov, máme deviatich k dispozícii. Dvaja neatestovaní a ostatní sú atestovaní. Tento list bude adresovaný majiteľom Svetu zdravia a samotnému premiérovi i ministrovi," povedal krajský poslanec za okres Svidník Ján Vook.

Zdroj: TV Markíza

Zatiaľ však platí - od 1. februára budú ženy z okresov Svidník a Stropkov rodiť inde. Najbližšia z pôrodníc je vzdialená 38 kilometrov, ostatné ešte ďalej

„Rodička v termíne, večer, odtečie plodová voda, pacientka začne krvácať, predčasné odlučovanie lôžka. Kto dá záruku, či neutrpí ujmu dieťa alebo neutrpí ujmu pacientka?" pýta sa gynekológ zo Stropkova Michal Smaržík.

Práve rozsiahlosť regiónu a časová dostupnosť je tým najväčším problémom. Poukazujú na to nielen bežní občania, ale i lekári.

„Všade na všetky strany je členitý kopcovitý terén a dojazd sanitky s urgentným stavom nie je časovo zvládnuteľný a dochádza k ohrozeniu nielen života matky, ale aj dieťaťa," konštatoval lekár a krajský poslanec za okres Stropkov Martin Jakubov.

Pôsobil šesť rokov aj v záchranke a z vlastných skúseností opisuje, aké to bolo, keď zo Stropkova viezli pacienta do štrnásť kilometrov vzdialeného Svidníka.

„Častokrát sme sa stretávali s prípadmi, kedy sme boli radi, že sme dobehli do Svidníka. Keby som si mal predstaviť, že mám s urgentným stavom utekať do Bardejova alebo Prešova, nechcel by som byť v koži lekára, ktorý by to mal v sanitke riešiť," tvrdí Jakubov.

Svidnícka nemocnica je v súkromných rukách. Minister zdravotníctva Tomáš Drucker sa však na pôrodnicu a jej ohlásené zrušenie chce pýtať a riešiť to s vyšším územným celkom.

Kráľ dodáva, že nemocnica bude aj naďalej zabezpečovať prevádzku gynekologickej ambulancie a jednodňovú gynekologickú starostlivosť.


SVIDNÍK/TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Pôrodnica

Dôležité udalosti