Vláda pripravuje dlhovú amnestiu. Pýtali sme sa, komu by chceli prehrešky odpustiť

Ilustračná snímka.
Zdroj: TV Markíza

Výška zľavy by mala závisieť od toho, aký starý je váš dlh.

Vyzerá to tak, že štát pripravuje pripravuje zľavu na dlhy. Milióny eur na dlhoch a pokutách by sa mohli odpustiť. Ale pozor! Spoliehať sa na to neoplatí a zrejme to ani nebude zadarmo. Pýtali sme sa ministrov, komu by chceli prehrešky odpustiť.

Dostať sa na zoznam dlžníkov je jednoduchšie ako by ste si pomysleli. Svoje o tom vie aj živnostník František. Výplaty od šéfa chodili nepravidelne. Po rokoch preto prišla nepríjemná správa zo Sociálnej poisťovne.

Ozvali sa mu a vyrúbili mu dlh vo výške 11 800 €. „Dohodol som sa s nimi na splátkovom kalendári, vyrubili mi mesačné splátky na 16 mesiacov po 680 €," povedal nám vlani v novembri.

Pre mnohých sú takéto poplatky doslova likvidačné. Keby sa napríklad Sociálnej poisťovni podarilo vyzbierať všetky naše dlhy v 20-eurovkách - mohla by si z nich postaviť vežičku, ktorá by prekonala najvyššiu budovu na svete.

Hovorca poisťovne Peter Višváder nám povedal, že majú 491-tisíc exekúcii v hodnote 291 miliónov eur.

Celkovo sú dnes na Slovensku takmer štyri milióny exekučných konaní. Súdy nestíhajú. A zadlžení? Všetko, čo zarobia, musia posielať exekútorom.

„Je to jeden z dôvodov, prečo stále identifikujeme okolo 40 - 60 tisíc ľudí na Slovensku, ktorí nechcú ísť do trvalého pracovného pomeru, lebo by im exekútor skočil na krk," povedal pred časom premiér Robert Fico.

Po rokoch v dlhovej pasci chce vláda podať ľuďom záchranné lano. Už teraz ale jedným dychom dodáva, že rozhodne - nebude pre všetkých.

Kto by sa ale z nebývalej vládnej amnestie mohol tešiť? Ministerka Lucia Žitňanská to zatiaľ prezradila iba koaličným partnerom za zatvorenými dverami.

Špekuluje sa, že dlžníkom štát odpustí pokuty a dokonca aj časť dlhu. Výška zľavy by mala závisieť od toho, aký starý je váš dlh. Hriešnikom by vraj takto mohli odpustiť v zdravotnej poisťovni či na polícii.

Nič ale ešte nie je dohodnuté. Rokovania sa tak môžu natiahnúť na celé mesiace. Na oficiálne ohlásenie exekučnej amnestie si teda ešte budeme musieť počkať.


BRATISLAVA/TV Markíza

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Sociálna poisťovňa

Dôležité udalosti