Polícia chystá novinky na cestách, najdôležitejšia sa týka chodcov

Francúzsky prezident Emmanuel Macron a britská premiérka Theresa Mayová počas tlačovej konferencie po rokovaní v Sandhurste.
Zdroj: TASR

Polícia navrhuje aj zmenu radenia áut pri kolónach, nerešpektovanie bude tvrdo postihovať.

Polícia chystá viacero zásadných zmien na cestách. Chodci by mali mať na priechodoch absolútnu prednosť. Vodiči tak budú musieť dupnúť na brzdu, ak sa chodec bude k priechodu len blížiť. Polícia chce tak chodcov viac chrániť. Dopravný analytik ale upozorňuje, že to môže mať presne opačný efekt. Novinkou má byť aj povinnosť vytvárať v kolónach takzvanú uličku záchrany.

Aj keď počet usmrtených chodcov na našich cestách v roku 2017 klesol, veľa ich stále zomiera na priechodoch. Vlani to bol takmer každý štvrtý.

Aj preto chce polícia chodcov ešte viac chrániť. A dať im oproti autám v priestoroch priechodov o ďalšiu výsadu navyše. Absolútnu prednosť. „Bude musieť dať prednosť nie chodcovi, ktorý vstúpil ale tomu ktorý sa iba chystá vstúpiť na priechod," povedal riaditeľ odboru dopravnej polície Prezídia PZ Ján Ignaták.

Po novom to bude fungovať tak, že ak sa chodec čo i len blíži k priechodu, vodič by ho mal zaregistrovať a s autom zastať a umožniť mu tak bezpečný prechod. Podľa viceprezidenta policajného zboru Ľubomíra Ábela vodič bude musieť byť ostražitejší.

Prednosť chodcom a zníženie rýchlosti

Polícia ale zdôrazňuje, že týmto opatrením sa neuberá z povinností chodcov, tí sa budú aj naďalej musieť presvedčiť, že môžu cez cestu bezpečne prejsť. Cieľom je prinútiť vodičov, aby na úsekoch s priechodmi automaticky ubrali plyn. „Situácia si bude vyžadovať na základe tohto pravidla už nižšiu rýchlosť napríklad 30 km/h," myslí si.

Dopravný analytik Jozef Drahovský ale tvrdí, že táto zmena môže niektorým chodcom navodiť pocit, že sa im nič nemôže stať a nemusia si na priechodoch dávať pozor. „Môže mať obdobný scenár ako v Česku, keď medializovali túto informáciu a časť chodcov sa prestala pozerať a boli usmrtení," myslí si.

Ignaták však zdôraznil, že polícia nepovedala, že dá povinnosť vodičovi a uľavím chodcom, ale dá povinnosť len vodičovi, čiže nemalo by toto nastať.

Podľa Drahovského bude dôležitá informačná kampaň pred tým, ako táto novinka začne platiť v zákone a bude veľmi záležať na tom, ako to bude prezentované.

Dopravné kolóny a radenie

Polícia má v pláne na našich cestách zaviesť aj ďalšie nové pravidlo, ktoré poznáme najmä zo západných krajín. Aby vodiči v prípade zápchy na diaľniciach, automaticky vytvárali uličku pre záchranné zložky, a to bez ohľadu či nejaké auto s majákom práve ide okolo alebo nie.

„V ľavom pruhu sa radiť vľavo, v pravom vpravo, tým by sa vytvorila ulička záchrany," vysvetlil Ábel.

A či si na to zvykne slovenský vodič? Ignaták si myslí, že áno. „Veľa sme pochytili zo zahraničia, naučili sme sa," dodal.

Nerešpektovanie tohto pravidla bude polícia považovať za závažné porušenie a chce za to dávať vysoké pokuty.

Novela pôjde v najbližších dňoch do pripomienkového konania, polícia predpokladá, že tieto zmeny by mohli platiť už koncom tohto roka alebo začiatkom roka 2019. 


BRATISLAVA/TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Pravidlá

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.