Ľudia podpisujú petíciu za zachovanie pôrodnice v Svidníku

S0000479467_2018_01_26_esmeralda_62-SD-TP.mp4
Zdroj: TV Markíza

Ministerstvá vraj našli spôsob, ako vyriešiť dostatok lekárov.

Pôrodnici vo Svidníku svitla nádej. Jej zrušenie ku koncu januára, ešte nemusí byť definitívne. Ministri zdravotníctva a vnútra našli spôsob, ako vyriešiť nedostatok atestovaných lekárov.

Ak vám chýbajú lekári, pošleme vám ich z iných nemocníc. Takto reagujú šéfovia rezortov zdravotníctva a vnútra na situáciu vo Svidníku.

Rezotrná hovorkyňa Zuzana Eliášová potvrdila, že v krajnom prípade sú pripravení pomôcť aj personálnymi kapacitami.

„S odborným personálom, ktorým disponuje naša Nemocnica sv. Michala, sme pripravení kedykoľvek vypomôcť tam, kde budú niektoré sily chýbať," vyhlásil minister Robert Kaliňák.

Svet zdravia ako prevádzkovateľ nemocnice vo Svidníku ohlásil zatvorenie pôrodnice. Skončiť má v posledný januárový deň po 64 rokoch. „Žiaľ, nepodarilo sa nám zabezpečiť nových atestovaných lekárov, bez ktorých nie je možné ďalej prevádzkovať pôrodnícke oddelenie," povedal v utorok (16. 1.) hovorca siete nemocníc Svet zdravia Tomáš Kráľ.

A klesol aj počet pôrodov. Vlani ich tu mali 352, čo je o 24 menej než rok predtým. Od 1. februára majú ženy z okresov Svidník a Stropkov rodiť inde. Najbližšia z pôrodníc je vzdialená 38 kilometrov, ostatné ešte ďalej.

Zdroj: TV Markíza

„Všade na všetky strany je členitý kopcovitý terén a dojazd sanitky s urgentným stavom nie je časovo zvládnuteľný a dochádza k ohrozeniu nielen života matky, ale aj dieťaťa," zdôraznil lekár a krajský poslanec za okres Stropkov Martin Jakubov.

Minister Tomáš Drucker už v stredu (17. 1.) vyhlásil, že zrušenie pôrodnice nepovažuje za dobré riešenie. Teraz rezort zdravotníctva, ale i vnútra žiada od prevádzkovateľa riešenie.

„Vzhľadom na kľúčové postavenie regionálnej nemocnice a spádovej oblasti veríme, že vedenie nemocnice navrhne riešenia na stabilizáciu nemocnice tak, aby bola dostupná zdravotná starostlivosť pre pacientov v tomto regióne," vyhlásila Eliášová.

Podľa Kaliňáka sa treba pozrieť na to ako na nemocnicu, ktorá stojí na strategickom mieste a myslí si, že sa musia snažiť udržať za každých okolností.

Ľudia na severovýchode medzitým spustili petičnú akciu nazvanú Zachráňme pôrodnicu. Podpisujú ju ľudia v okresoch Svidník a Stropkov.

„Touto petíciou Zachráňme pôrodnice, chceme dokázať aj vedeniu Svetu zdravia, aj celému Slovensku, že budeme bojovať do poslednej sekundy, aby sme docielili to, za čo bojujeme," vysvetlil krajský poslanec za okres Svidník Ján Vook.

S ministerstvom zdravotníctva bude Svet zdravia rokovať na budúci týždeň. Potom bude jasné, ako to s pôrodnicou dopadne a či bude výpomoc lekárov vo Svidníku vôbec potrebná.

„Prístupnosť rokovaní aj zo strany spoločnosti Svet zdravia, ktorá nemocnicu vlastní, nám veští celkom dobrú budúcnosť aj pre riešenie tohto problému," dodal minister vnútra.


SVIDNÍK/TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Pôrodnica

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.