Domáce

Na platenie už nepotrebujete absolútne nič, stačí ruka

ruka.png

Tú si zrejme doma nezabudnete a ani vám ju nikto neukradne.

Bezkontaktné platobné karty priniesli menšiu revolúciu v platení. Čo takto ale nepotrebovať kartu vôbec? Čo keby ste mohli platiť bez toho, aby ste so sebou niečo mali? Švédski študenti na to prišli. Na univerzite platia za všetko dlaňou.

Zariadenie na platbu dlaňou sa volá Quixter. Stačí doň naťukať posledné štyri cifry telefónneho čísla, priložiť ruku a môžete si zobrať nákup. Prístroj skenuje sieť žíl vo vašej ruke, ktorú má každý človek odlišnú.


Systém vyvinul študent inžinierstva na švédskej univerzite v meste Lund Fredrik Leifland. Platiť sa ním dá v pätnástich obchodoch a reštauráciách v univerzitnom kampuse a zatiaľ ho využíva 1600 ľudí.

„Najťažšie bolo spojiť dohromady všetky elementy tohto systému - terminály na skenovanie žíl, banky, obchody a zákazníkov," tvrdí Leifland.

Jednotlivé nákupy sa používateľom sčítavajú do jednej faktúry a poplatok im je dvakrát mesačne strhnutý z bankového účtu.

Časti tela ako „kľúče"

S narastajúcim počtom najrôznejších aplikácií, portálov a účtov, do ktorých sa dennodenne prihlasujeme, sa zvyšuje aj počet hesiel, ktoré si musíme pamätať. A začína to byť neúnosné.

To, že heslám zrejme odzvoní, sa zdá byť nevyhnutné. Používanie biometrických údajov, teda nášho vlastného tela, bude zrejme tá cesta, ktorou sa bude uberať vývoj moderných technológií. Predsa len, takú ruku alebo oko si ťažko zabudneme doma a ukradnúť ich je oveľa ťažšie.


LUND/TVNOVINY.sk,ml

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.