Rozsudky v kauze platinové sitká: Nominanta SDKÚ oslobodili, znalec dostal desať rokov

Peťušku tento kompliment naozaj nepoteší Vyzeráš ako safalátka!.mp4
Zdroj: TASR

Tretieho obvineného v kauze, bývalého vedúceho úradníka rezerv Jána Koritka, vylúčili na samostatné konani.

Vedúci služobného úradu štátnych hmotných rezerv Juraj Lettrich a znalec Ondrej Balog si vypočuli rozsudok v kauze platinové sitká. Balog dostal desať rokov a súd mu uložil ročný ochranný dohľad, Lettricha, ktorý bol nominantom SDKÚ, oslobodili. 

Rozsudok ešte nie je právoplatný.

„Súd nemal ani najmenšiu pochybnosť, že obžalovaný sa dopustil skutku uvedenom vo výrokovej časti rozhodnutia,“ povedal predseda senátu na margo znalca Ondreja Baloga.

Znalec mal oceniť sitá na sumu 81 720 eur, pričom ich reálna trhová hodnota bola približne 2,8 milióna eur. Štát tak pri predaji platinových sít mal prísť zhruba o 2,2 milióna eur.

Zdroj: TASR

Pri obžalovanom Jurajovi Lettrichovi však bola podľa súdu situácia komplikovanejšia. „Čo sa týka preukázania, že obžalovaný bol osobou, ktorá je zodpovedná za skutok, ktorý je predmetom tohto konania, senát zhodne dospel k záveru, že tomu tak nie je,“ uviedol predseda senátu.

Hoci podľa neho obžalovaný mohol vedieť, že sa deje "niečo nekalé", nie je preukázané bez akejkoľvek pochybnosti, že sa mal žalovaného skutku dopustiť.

Podľa názoru súdu však boli za predaj podhodnotenej platiny zodpovední aj ďalší ľudia, ktorí však obvinení neboli. „Celú túto kauzu zorganizovali úplne iné osoby,“ skonštatoval predseda senátu.

Zdroj: TV Markíza

Tretieho obvineného v kauze, bývalého vedúceho úradníka rezerv, Jána Koritka, vylúčili na samostatné konanie kvôli jeho dlhodobej práceneschopnosti.

Trojica mužov čelila obžalobe z obzvlášť závažného zločinu porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku spolupáchateľstvom, v prípade znalca aj z prečinu nepravdivého znaleckého posudku, tlmočníckeho úkonu a prekladateľského úkonu.


BRATISLAVA/zg, TV Markíza, TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Rozsudok

Dôležité udalosti