Z toho, čo prežili, sa budú spamätávať celý život. Všetky ich zneužíval nevlastný otec

Mŕtva anakonda.
Zdroj: TV Markíza

Násilník zneužíva emocionálne puto medzi ním a dieťaťom. Vymýšľa rôzne spôsoby, ako s ním manipulovať, tak aby sa nič neprevalilo.

Z toho, čo prežili, sa budú spamätávať celý život. Dievčatá, ktoré podľa obvinení zneužíval nevlastný otec, dokázali o jeho desivých praktikách mlčať dlhé roky.

Ako je to možné? Odborníci hovoria, že obete sa často samé cítia vinné alebo ich násilníci jednoducho zastrašujú. Pokiaľ sa s tým ale nezdôveria, pomocná ruka sa im podáva ťažko.

Roky čelili sexuálnym útokom násilníka. Tri sestry zo západného Slovenska si toto desivé tajomstvo dlho nechávali pre seba. Kata Piačková pomáha práve takýmto obetiam. Vysvetlila, prečo sa k zneužívaniu priznávajú až po rokoch.

„Tá obeť sa cíti špinavá, ja som vinná, nemôžem povedať o tom, pretože ja som ten, ktorý to vyvolal, takto rozmýšľajú," uviedla klinická psychologička Kata Piačková.

Násilník navyše zneužíva emocionálne puto medzi ním a dieťaťom. Vymýšľa rôzne spôsoby, ako s ním manipulovať, tak aby sa nič neprevalilo.

„Veľakrát sú tlačené do úzkych, že nesmieš to nikomu povedať, je to naše tajomstvo, ak o tom niekomu povieš, bude zle, maminka sa bude hnevať, čiže to dieťa z lásky k tej matke to nepovie," spresnila klinická psychologička.

„Majú veľmi sofistikované spôsoby ako to zakryť a majú pripravené pestré množstvo výhovoriek na situácie," doplnila Adriana Havašová z Centra Nádej.

Násilník je najčastejšie z blízkeho okolia dieťaťa. Matky v mnohých prípadoch ťažko dokážu rozpoznať znaky zneužívania.

„Sú rôzne dôvody, prečo ženy buď to nevidia, alebo to nechcú vidieť, pretože si toho muža chcú udržať, boli by sociálne odkázané. Ono to nie je celkom vedomé správanie," uviedla sexuologička Danica Caisová.

Jeden príklad z praxe: Dcéra mala s vlastným otcom dobrovoľný sexuálny pomer a matka roky o ničom netušila.

„Chodievala na nočné, tiež o tom nikto nevedel, len oni dvaja. Skonštatoval, že on za to nemôže, že sa zaľúbil do vlastnej dcéry, že vedel, že robí zle. Ona mala ďalších partnerov viacerých a už jej to začalo vadiť a oznámila to matke, že sa to deje," opísala Adriana Havašová.

Nie je inej cesty ako to, že nájde nejakého dospelého, ktorému verí a to dieťa bude ochotné mu o tomto zážitku povedať.

Keď túto bariéru prelomia, potrebujú odbornú pomoc a podporu blízkych. Aj dievčatá, ktoré mal druh ich matky zneužívať, čaká ešte dlhá cesta. Aj tento prípad by mal byť preto mementom pre všetky rodiny - aby sme si deti viac všímali, dokázali ich včas ochrániť a vyhli sa tak doživotným traumám.

Viac v reportáži Zuzany Ondruškovej:BRATISLAVA/TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Sestry

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.