Ste na prechádzke pri Stupave a zrazu stúpite na anakondu. To sa skutočne stalo

Uvidíte
Zdroj: Tomáš Hulík.

Polícia musí vypátrať, komu zviera patrilo.

Záhada obrovskej anakondy, nájdenej pri Stupave, už druhý deň zamestnáva políciu. Hada na lesnej cestičke našiel fotograf počas bežnej prechádzky. Stále nie je jasné, komu patril. Majiteľovi za vyhodenie takéhoto nebezpečného zvieraťa hrozí väzenie.

Veľhad anakonda žltá - Takmer dvojmetrového plaza objavil Tomáš v prírode blízko Stupavy.

„Zrazu objavíte, resp. stúpite na anakondu primrznutú na snehu... tie prvé dve sekundy by sa mi asi krvi nedorezali," opísal nálezca Tomáš Hulík.

Had bol natiahnutý v polohe, akoby sa plazil. Keď ho rodina na lesnej cestičke objavila, už bol mŕtvy. S najväčšou pravdepodobnosťou zamrzol. Jeho prirodzeným prostredím je totiž prales južnej Ameriky, oblasti ako je Bolívia či povodie rieky Paraguaj.

V našich podmienkach by veľhad ako anakonda žltá, pravdepodobne neprežil ani v lete. A to najmä v prípade, ak bol odmalička chovaný v zajatí.

„Tak sa pravdepodobne nebude vedieť o seba postarať, ako zviera z voľnej prírody. Je to živočích, ktorý je viazaný na vlhké vodné prostredie. Je to vyslovene had, ktorý potrebuje plávať, vyhľadáva vodu na rôzne životné stratégie," opísala chovateľka.

Na chov anakondy je potrebné spĺňať podmienky podľa nariadení Cites. Zviera by malo mať doklad o pôvode a nezameniteľné označenie čipom. Čo v tomto prípade chýbalo. Aj preto polícia po majiteľovi pátra.

„V tejto súvislosti je vedené na príslušnom útvare policajného zboru trestné stíhanie vo veci trestného činu týrania zvierat. V prípade preukázania viny hrozí v súlade s ustanoveniami trestného zákona trest odňatia slobody vo výške na dva roky," uviedla polícia.

Anakonda je nebezpečný predátor. Had síce nie je jedovatý, aj keď má ostré a silné zuby. Je to však najmä typický škrtič.

O tom, prečo skončila odhodená pri lese, sa stále iba špekuluje. Podľa odborníčky, sa stáva, že ľudia po rokoch už nevedia, čo s takým zvieraťom robiť.

Viac v reportáži Ľubice Janíkovej:

STUPAVA/TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Nález

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.