Limbach zaplavili kukláči a ostreľovači: Obvinení z vraždy Valka sa vrátili na miesto činu

0302_Tridsať_pripadov_majora_Zemana___Dobrodruzstva_kriminalistiky_03_02_P30_So_20_15.mp4
Zdroj: TV Markíza

Ernest Valko bol prominentný právnik.

Limbach zaplavili kukláči aj ostreľovači. Policajti mužov vodili po dome a každý povedal svoju verziu toho, čo sa tam v osudný večer stalo.

Takto to vyzeralo v blízkosti vily pol hodinu predtým ako priviezli obvinených mužov. Ostreľovači si na streche chystali pozície aj zbrane. Strážili prístupové cesty i okolie domu.

Jozefa Radiča a Jaroslava Klinku priviezli z väzníc v Leopoldove a Banskej Bystrici. Obaja si odpykávajú tresty za lúpeže v bankách. Eskortu sprevádzal vrtuľník ministerstva vnútra.

Ulica v Limbachu bola niekoľko hodín uzavretá. Miestnych púšťali domov až keď si overili ich totožnosť.

Mužov vodili po vile jedného po druhom, aby presne ukázali, čo sa tam v osudný večer stalo.

Ernesta Valka zastrelili 8. novembra 2010 v jeho vile v Limbachu. Muži čakali na vhodnú príležitosť pred domom. Preskočili plot a do vnútorných priestorov rozliali chemickú látku. Spoliehali sa na to, že keď príde domov a ucíti zápach, nechá dvere otvorené.

Zatiaľ sa išli skryť do altánku a čakali na príchod právnika. Keď prišiel Ernest Valko domov, nechal otvorené dvere na terasu aby vyvetral. Vtedy vošli dnu a jeden z nich vystrelil na doktora Valka.

O vražde začal ako prvý vypovedať Jaroslav Klinka. Po tom, čo ho chytili pri lúpeži v Kremnici, policajtom prezradil, že Valka zastrelil jeho komplic Jozef Radič. Ako advokáta si vyžiadal bývalého ministra vnútra Daniela Lipšica.

„Myslím si, že tá rekonštrukcia posunula veci ďalej a ustálila mimo mojej mienky pochybnosť, kto z nich vypovedá pravdu. Ak by bol môj klient strelcom, tak nikdy sa k tej veci neprizná, keby nebol podozrivý," uviedol obhajca Jaroslava Klinku Daniel Lipšic.

Z vraždy právnika vinia len Jozefa Radiča. Ten ale tvrdí, že ho nezabil a vinu hádže práve na svojho komplica Klinku, ktorý ho zradil.

„Klient ma požiadal, aby som sa k obsahu rekonštrukcie nevyjadroval. Avšak naďalej popiera, že by on bol strelcom na poškodeného. Do konania boli pribratí aj znalci a títo budú musieť vypracovať znalecký posudok a budú musieť zodpovedať aj otázky ohľadom verzií každého z obvinených," povedal obhajca Igor Cibula.

Ani jeden z mužov nepopiera, že vo vile bol. Pôvodne ale vraj chceli lúpiť, lebo mali informáciu, že právnik nosí pri sebe veľkú hotovosť. Faktom však je, že nič okrem Valkovej zbrane nezmizlo. Tú vylovili z nádrže neďaleko Pezinka.

Vilu teraz vlastní švajčiarsky manželský pár. S vyšetrovacím pokusom súhlasili. Aj na základe týchto zistení a znaleckých posudkov budú vedieť kriminalisti najpresnejšie poskladať mozaiku toho, čo sa pred vyše siedmimi rokmi vo vile právnika stalo.

Viac v reportáži Zuzany Ondruškovej:

LIMBACH/kacs

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Krimi

Dôležité udalosti